Monet ovat perillä siitä että sähköauto Teslan tekijä Elon Musk on myös aktiivinen
avaruudessa ja on kehittänyt mm. uudelleen käytettäviä raketteja jotka käytön jälkeen laskeutuvat takaisin lähtöalustalle odottamaan seuraavaa lähtöä.
Musk on myös mies Starlink-ohjelman takana jossa lähetetään taivaalle yhteensä 12.000 pientä satelliittia.Näistä on jo lähetetty 895 satelliittia ja esim. allekirjoittanut on saanut useitakin tiedusteluja siitä mikä ihmeen "helminauha" on nähty taivaalla.
Mutta kaikki eivät tiedä että Musk on anonut viranomaisilta lupaa lähettää mainittujen 12.000 satelliitin lisäksi vielä 30.000 satelliittia taivaalle.Näitä Starlink.satelliitteja olisi taivaalla näin ollen yhteensä 42.000!
On aika selvää että sitten kun nämä kaikki 42.000 satelliittia ovat tuolla taivaalla niin yötaivas tulee olemaan aika erinäköinen kuin tänään.
Taivas tulee muuttumaan lähivuosina!
2
81
Vastaukset
- Anonyymi
Siis lisää tavaraa taivaalle, vaikka entisessäkin olisi siivottavaa.
https://www.aalto.fi/fi/uutiset/kiertoradoilla-alkaa-olla-ruuhkaa-avaruusromu-on-jo-iso-ongelma - Anonyymi
Spacexn iteraatiovauhti on niin nopeaa ettei ole varmaa minkälainen versio satelliista on käytöstä kun satelliitti numero 30000 lentää taivaalle. Isommat visiirit ja paremmat pinnoitteet jne. Matalalla kiertoradalla lähes mitätön ilmakehä jarruttaa ne kuitenkin muutamassa alas niin niitä täytyy jatkuvasti lähettää lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2986598Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1855254Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383318Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523227Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112232Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?38998