Löytyyköhän jostain internetin syövereistä selkeää karttaa Suomussalmen kaikista kylistä? Sellaista jossa ne olisi yhtä selkeästi eroteltuna kuin esim tässä on havainnollistettu suomen maakunnat: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Regions_of_Finland_labelled_FI.svg
Suomussalmen kyläkartta
Anonyymi
26217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Löytyy.
Mahtavaa! Osaatko vielä antaa linkkiä että mistä?
No ei todellakaan löydy.
Ja varmana löytyy. Sanoppa osotteesi niin näytän kartalta.
No ei löydy!!
No. ei sitten. Minä löysin ainaki.
Internetistä!
Kirjota suomussalmi ja sieltähän oikealta löytyy mapsista kartta . suurenna ja pienennä niin näät kaikki pikkutietkin.
Mapsissa on kyllä kartta, mutta ei siellä kylien rajoja näy.
Väärin ymmärsin niinku aina Eihän tuo raja ees venäjän ja Suomen välillä näy Hietajärvessä, Autolla kun kiertää ympäri kuntaa niin kyltistä näkkee mistä kylä alakaa.
https://www.infogis.fi/suomussalmi/
Kun klikkaat vasemmalta ajantasa-asemakaava niin löytyy vähän rajoja
No olipa taas yllätys. Kylän pöljin taas täällä kommentoi. Tiedän kyllä kuka olet!
Vuokin vois poistaa kartalta.
Terve naapurini! Tulenko kahville kartan kanssa?
Karttaselaimesta ,oikeasta ylänurkassa saa asetuksista vaikka tilojen rajat ja numerot mutta eipä taida saada kylien rajoja ,ainakaan maksutta.
Kumman?
Pysy omalla tontillasi,kaikki nämä vuodet olet yrittänyt saada ilmaisia kahveja milloin milläkin verukkeella,nyt kartalla,osta omat kahviporosi!
Molemmat ja ne liitetään Kuusamoon.
😀😆😇
Mikä vika on Vuokeissa?
Ei mitään vikaa. Vuokit ovat yhtälailla suomussalmelaisia kyliä kuin muutkin.
Joillakin on täällä vain tapana enemmän tai vähemmän leikillään mollata ja maalata vuokkilaisia.
Ei kannata välittää eikä ottaa vakavasti.
Niin olen minäkin huomannut. Outo tapaus.
Harmillista. Vaikka en itse olekaan vuokkilainen, tunnen sieltä monia mukavia ihmisiä. Toisinaan nuo ivat - vaikka olisivat leikillään kirjoitettuja - saavat minutkin loukkaantumaan vuokkilaisten puolesta.
Tiedän tämän kirjoittelijan.
Kyllä Vuokin alueet ovat kunnan komeimpia vesineen ja pienine harjanteineen. Ei kerrota kenellekään etteivät turistit tuhoaisi aluetta. Onhan siellä jo 1 turistiyrittäjä. Se riittää.
Totta haastat,mahtavan hienoja paikkoja.