Pitää nyt varmistaa

Anonyymi

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On oikeus, siinä vaan pitää tietää diaarit, eli asiadiaari taikka päätös diaari eli numero millä asia lähtenyt eteen päin.

      Nimillä ei saa mitään tietoa, koska käsitellään diaarinumerolla, esim. 12:445:1990, ennen oli näin, 243/22/1985

      • Anonyymi

        Ups, piti vastata, että maksavat ja hinta määräytyy asian mukaan. Asian osallisille nuo ovat maksuttomia 1kpl, eli todistajillekkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ups, piti vastata, että maksavat ja hinta määräytyy asian mukaan. Asian osallisille nuo ovat maksuttomia 1kpl, eli todistajillekkin.

        Melkoista höpönölöpöä kahden kommentin verran. Vähän kuulosti law&orderilta.
        Osuiko kohdalleen?

        Ensinnäkin oikeudenkäymisasiakirjan saa pääsääntöisesti hyvin pyydettyä asianosaisen nimellä. Muukin ohjaava tieto riittää, itse olen esimerkiksi tilannut useampiakin tuoreempia juttuja ihan vain laittamalla linkin asiasta kertovaan uutiseen. Kannattaa tutustua julkisuuslain 13 §:ssä viranomaiselle säädettyyn velvollisuuteen avustaa pyytäjää oikean asiakirjan yksilöimisessä.

        Hinta-asiakin meni väärin. Hinta ei määräydy asian mukaan, vaan teoriassa kustannusvastaavuusperiaatteella. Käytännössä paperisten asiakirjojen kopiointi tai skannaus yleensä maksaa vakion 0,60 €/sivu, ja monesti jokin pieni minimimaksu on asetettu, jolla saa jo ensimmäiset 10-20 sivua. Näin yleensä joutuu tekemään vanhempien asioiden kohdalla. Uudemmat asiat ovat valmiiksi sähköisessä muodossa, ja sähköisen kopioin pääsääntöisesti saa ilmaiseksi. Tätäkin asiaa sääntelee etupäässä julkisuuslaki, tarkemmin 34 §.


    • Anonyymi

      Yksityiselämää koskevatkin tiedot ovat julkisia kun niillä on yhteiskunnallista merkistä, kuten esimerkiksi nakkikioskipainit ja naapuriselkkaukset, yleensä kuitenkin tuomarien omien asiaa koskevien laintulkintojen vuoksi. Jolloin usein nähdään että tuomarien käsitykset ovat todellisuudella ja laille vieraita. Miksi näiden tuomarien annetaan pysyä viroissaan ja tuhota Suomalaista yhteiskuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe