Pitää nyt varmistaa

Anonyymi

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On oikeus, siinä vaan pitää tietää diaarit, eli asiadiaari taikka päätös diaari eli numero millä asia lähtenyt eteen päin.

      Nimillä ei saa mitään tietoa, koska käsitellään diaarinumerolla, esim. 12:445:1990, ennen oli näin, 243/22/1985

      • Anonyymi

        Ups, piti vastata, että maksavat ja hinta määräytyy asian mukaan. Asian osallisille nuo ovat maksuttomia 1kpl, eli todistajillekkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ups, piti vastata, että maksavat ja hinta määräytyy asian mukaan. Asian osallisille nuo ovat maksuttomia 1kpl, eli todistajillekkin.

        Melkoista höpönölöpöä kahden kommentin verran. Vähän kuulosti law&orderilta.
        Osuiko kohdalleen?

        Ensinnäkin oikeudenkäymisasiakirjan saa pääsääntöisesti hyvin pyydettyä asianosaisen nimellä. Muukin ohjaava tieto riittää, itse olen esimerkiksi tilannut useampiakin tuoreempia juttuja ihan vain laittamalla linkin asiasta kertovaan uutiseen. Kannattaa tutustua julkisuuslain 13 §:ssä viranomaiselle säädettyyn velvollisuuteen avustaa pyytäjää oikean asiakirjan yksilöimisessä.

        Hinta-asiakin meni väärin. Hinta ei määräydy asian mukaan, vaan teoriassa kustannusvastaavuusperiaatteella. Käytännössä paperisten asiakirjojen kopiointi tai skannaus yleensä maksaa vakion 0,60 €/sivu, ja monesti jokin pieni minimimaksu on asetettu, jolla saa jo ensimmäiset 10-20 sivua. Näin yleensä joutuu tekemään vanhempien asioiden kohdalla. Uudemmat asiat ovat valmiiksi sähköisessä muodossa, ja sähköisen kopioin pääsääntöisesti saa ilmaiseksi. Tätäkin asiaa sääntelee etupäässä julkisuuslaki, tarkemmin 34 §.


    • Anonyymi

      Yksityiselämää koskevatkin tiedot ovat julkisia kun niillä on yhteiskunnallista merkistä, kuten esimerkiksi nakkikioskipainit ja naapuriselkkaukset, yleensä kuitenkin tuomarien omien asiaa koskevien laintulkintojen vuoksi. Jolloin usein nähdään että tuomarien käsitykset ovat todellisuudella ja laille vieraita. Miksi näiden tuomarien annetaan pysyä viroissaan ja tuhota Suomalaista yhteiskuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6378
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      357
      5897
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2853
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2298
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1978
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1643
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1310
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1128
    Aihe