Katselin tuossa USA:n vaali juttuja ja huomasin, että useassa osavaltiossa äänestettiin samalla myös minimipalkasta. Näytti menevän läpi, vähintään 15 dollaria tunnilta ja enemmänkin. Sama homma pitäisi tulla Suomeenkin, että mistään työstä ei voisi maksaa vähempää kuin 15 euroa tunti. Auttaisi aika montaa ihmistä, jotka kitkuttaa nyt alle kymmenen euron tuntipalkalla.
Minimipalkka
Anonyymi
17135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vau. Näin kun Bernie toitotti tota et minimum wage pitäis olla 15 donaa. Nyt se sit vois tulla.
Tuon 15 dollarin ostovoima on paljon, paljon parempi kuin Suomessa 15 euroa.
joillain se on 9 eur kelan rahat rahat
Lehdessä väitettiin, että vaikka USA:ssa on dollarin ostovoima parempi kuin Suomessa euron, niin vastaavasti vuokrat ovat kalliimpia kuin Suomessa. En tiedä miten tuo vuokra vertailu on tehty.
Jossain downtownissa ehkä. Vähän sivummalla jenkeissäkin asuu melkein ilmaiseksi.
Mites käyt töissä sieltä "vähän" sivummalta melkein ilmaiseksi? Jenkeissä on kova työttömyys nimenomaan syrjäseuduilla.
15+€:n+minimipalkka+olisi+liian+korkea+moniin+vähäisen+koulutuksen+tehtäviin.+Jos+esimerkiksi+siivooja+tekisi+8+tunnin+työpäiviä+22+päivää+kuukaudessa,+minimipalkka+olisi+2640+€.+Eli+noin+500-600+euroa+enemmän+kuin+nykyinen+keskipalkka.
Jos+nykypalkalla+ei+elä+pääkaupunkiseudulla,+se+johtuu+liian+kalliista+asumisesta,+mikä+pitää+ratkaista+jollain+muulla+tavalla.+Me+muut+80+%+asumme+toisaalla.
Pitkäaikatyötön
Siivoojan työ on täysin aliarvostettu ja alipalkattu ja sehän se ongelma juuri onkin ettei kaikkia töitä arvosteta samalla tavalla. Yhtä pitkällä koulutuksella perus raksatyöntekijäkin ansaitsee vähintään tupla palkan.
Perus raksatyöntekijän palkka noin 9-12 e/h, joillain erikoisosaajilla voi palkka tosiaan olla yli 18 e/h, silloinkin on jo tuuria työpaikan suhteen, yrittäjien tuntilaskutus on jo eri asia.
Aloitteleva rakennusapulainen tienaa vain n. 11 €/tunti, vähän kokemusta saanut 12 €. Ammattilainen voi ansaita 13-17 €/t, mutta hän ei aina pääse töihin: Rakennusalan työt ovat suhdanneherkkiä, minkä vuoksi taloudellisella laskukaudella voi joutua odottelemaan töitä pitkäänkin. Siivoustyö on selvästi turvallisempi valinta ansioiden tasaisen saamisen kannalta. Tämä tasaa ansioita pitkällä aikavälillä. Rakennustyöt ovat myös vaarallisempia työtapaturmien suhteen.
Kaikkia töitä ei pidäkään arvostaa ihan samalla tavalla. Pitkä koulutus, työssä kannettava vastuu ja jatkuvan työssä opiskelun haasteet ovat asiallisia perusteita korkeammalle ansiotasolle.
Pitkäaikatyötön
Joissain kaavailuissa Suomeen on ehdotettu 10 euron minimi tuntipalkkaa, mutta ei sekään isoissa kaupungeissa riitä elämiseen. Varsinkaan kun melkein kaikki pienipalkkaiset työt ovat osa-aikaisia, nolla tuntisopimuksia ym. silppua.
10 euron minimipalkka olisi hyvä alku. Monilla pienipalkkaisilla aloilla se nostaisi palkkaa, mutta ei läheskään kaikilla.
Aloittaja sekottaa keskenään päiväpalkan ja tuntipalkan. Kukaan ei suomessa työskentele alle 15 € päiväpalkalla, 15 € vähimmäistuntipalkka taas johtaisi kerrannaiskustannuksineen yhteiskuntamme romahtamiseen. Esimerkiksi kaikilta siivoojilta loppuisivat työt heti, linja-autot eivät kulkisi jne...
Ymmärtääkö aloittaja, että 15 €/tunti on sama kuin 2.250 €/kuukausi?
Olisiko paha, jos siivoojakin eläisi palkallaan ?
Kyllä tuo mainittu 10 euron tuntipalkka pitäisi olla kaikilla minimipalkka. Ehkä 15 euroa tunnilta on Suomessa liikaa minimipalkaksi.
Joku 12 euroa olisi ehkä Suomeen sopiva minimituntipalkka.
Tuskinpa vaan, kun siitä vähennetään verot, joilla elätetään entisiä presidenttejä ja nykyisiä ministereitä ja kansanedustajia ja heidän "avustaja" sukulaisiaan 100.000 e vuosipalkan verran ja kela-toimistohuijareiden palkat (anskattoo ny ei kunkaaan enää luota suomalaisiin "oikeusoppineisiin") kuten myös te-toimisto virkailijoiden (siellä sitä ei ole kuin ne narsistit?) palkat, ja maksetaan lippos-sikojen venäjän kaasuputki-hankkeet (ahne pervo lipponen) ja mitä vielä! pitseeria yrittäjät jotka ei maksa veroja, kun niiden vaimo on perussuomalaisten kansanedustaja ehdokas?. . . tätähän löytyy suomen maasta , mutta kun sen on niin suomenruotsalaisten valloittama media, ettei siitä saa puhua!