Pääkuvan oikealle puolelle en ratkaisusanalle VAPINA saa kunnollista sanaa. Sama kokemus "pääfoorumissa". Jos laittamani sana on "oikein", ristikon paikka olisi pitänyt olla roskakori eikä HS:n kuukausiliite.
HS kuukausiliite marraskuu 2020
9
350
Vastaukset
Seuraavanlaista ristikkoa ei pitäisi julkaista lainkaan:
* ristikko, jossa ratkojalle syntyy erittäin vakava epäilys siitä, että ristikossa on laadintavirhe
* ristikko, jossa on ratkaisusana, joka jättää ratkojalle oikean ratkaisun saatua täydellisen epävarmuuden siitä, onko hän ratkonut ristikkoa oikein.
Tällaisen ratkaisusanan sisältävät ristikot ovat minusta tuotevirheitä. Tämä ristikko on tuotevirhe.
Vastaavalla tavalla tuotevirheellisiä ristikoita olen joskus tavannut Sanarikseltakin, joskin ne ovat erittäin harvinaisia. Sanarikselle on tarkastaja (nykyisin näyttäisi olevan enää yksi kun aiemmin oli kaksi). Tarkastajallekin saattaa jäädä jokin noteeraamatta. Sanaris on joskus jättänyt tarkastajan huomautukset vaille riittävää huomiota ja se on julkaissut tietoisesti tuotevirheellisen ristikon.
Lehdon kohdalle ennakkotarkastusta ei edes ole, joten tuotevirheelliset ristikot pääsevät ilman kontrollia julkaisuun. Tämä on aika huono tilanne.
Ratkojien pitäisi puuttua tiukemmin tuotevirheellisiin ristikoihin, jotta niitä ei julkaistaisi. Kustantajalta on moraalitonta tarjota ratkojille tuotevirheellisiä ristikoita.
Laatija kyllä voi luoda muutaman ristikon etukäteen, jolloin hän voi laittaa julkaisuun julkaisukelpoisen ristikon. Kun huonoja kohtia sisältänyt ristikko on kunnossa, se julkaistaan vasta sitten.On huomattava, että varsinaista laadintavirhettä ei tarvitse olla. Laadinta on vain tehty niin, että erittäin suurelle joukolle ratkojista syntyy sellainen mielikuva. Laadinta tulee luoda niin, että oikean ratkaisuun päätyminen ei ole kohtuuttoman hankalaa.
Ratkaisusanojen tulisi olla sen verran luontevia, että virheratkaisut ovat epäluontevia.- Anonyymi
Myös yksi pääkyvasta johdettu sana on ongelmallinen.Kuvan perusteella lumilapio/lumentyönnin näyttäisi olevan puuvartinen. Ratkaisusanan mukaan näin ei olisi. Kuvan ja ratksidusanan välillä näyttäisi olevan ristiriita. Ratkaisusana on sinänsä kelvollinen, sillä se löytyy verkkokauppojen tuoteluettelosta.
- Anonyymi
Nykysuomen sanakirja tuntee kyllä ratkaisusanaan liittyvän verbin, mutta ei sen johdannainaista. Ratkaisusana ei ole käytössä. Sanariksen ristikoissa vastaavaa ilimiötä silloin tällöin kohtaa, mutta en niissäkään teorettisista, ei käytössä olevista sanajohdannaisista pidä. Ehkä Sanaris olisi saattanut omassa tuotannossaan Lehdon käyttämän ratkaisusanan hyväksyä.
Poistettu kommentti on anonymin lumikolaan liitetty sana. Ehkä kyse on vitsistä Toinen lause on poikki, joten en tiedä, mikä oli vitsin sisältö.
Kuvassa on työväne, josta yleensä käytetään nimikettä " lumentyönnin", sillä se on lumikolaa pienempi ja eri muotoinen kuin lapio. Tosin jossakin käsitteet voivat mennä sekaisin.- Anonyymi
Esittämäni ongelmat on tuotu esille "pääfoorumissakin". Varmasti hyvin suurta joukko turhauttaa lastijan melko välinpitämätön asenne ratkaisusanojen laadun osalta.
On ristikossa kyllä turhauttavien ratkaisusanojen vastapainoksi myös hyviä vihjeitä. - Anonyymi
"Pääfoorumissa" on arvosteltu teennäistä yhdyssanaa ratksisusanana vihjeelle
VEISTETTY.
Tutkin vielä asiaa, koska se oli nostettu esille.
Ratkaisusana on kuitenkin käytetty somessa nimimerkkinä. Koska käyttäjät laittavat nimimerkeiksi epäsanoja, nimimerkkinä käytetty sana ei ole sen tason osuma, että se oikeuttaisi laittamaan sanan ristikon ratkaisusanaksi. Yksi muu osuma löytyi Googlen näyttämästä lyhenteestä. Itse tekstistä en löytänyt.
Teennäisiä yhdyssanoja löytyy paljon myös Sanariksen ristikosta - mitähän sen firman pomo olisi tuumannut, jos joku olisi ratkaisusanan ristikkoon laittanut. Olisi PuPessa todennäköisesti kelvannut, mutta ei ehkä Suomen Kuvalehdessä. Laitoin vielä tästä palautteen Hesariin. Siinä mainitsin virheinä pitämäni kohdat:
* laitettu sanajohdannainen, joka ei löydy sanakirjasta eikä käytöstä (VAVINA)
* laitettu kuva-arvoitus, joka on virheellinen - puuttuu P-kirjain
* ratkaisusana ei vastaa kuvaa. Kuvassa on puuvartinen lumentyönnin, mutta ratkaisusana on ALUVARSI
Lisäksi mainitsin, että ATAR on 3126:ssa laitettu jälleen kerran tahallisen virheellisesti.
Toivoisin, että ihan suoranaiset virheet edes poistuisivat, mutta Lehto tuntuu pikemminkin nauttivan siitä, että saa ärsyttää ratkojia virheillä kuin että hän ottaisi onkeensa mistään kritiikistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881
