Joko vastaavien mestarien touhuihin ja vastuisiin on saatu jotain järkeä vai vieläkö ne ovat "en vastaa mistään, hyvä kun puhelimeen"-mestareita?
Tekijät väkertää täyttä paskaa ja muutamien päivien hommasta vastaavat ottavat useiden tuhansien eurojen maksun, valvomatta tekemisiä tai tekemisä jättämisiaä ja puuttumatta millään lailla tekemisiin.
Joko vastaavien mestarien vastuisiin saatu järkeä
6
76
Vastaukset
- Anonyymi
On saatu lopetettua kaikki vastaavat mestarit. Sellaisia ei ole ollut vuosiin.
Se, mitä on, ovat vastaavat työnjohtajat. He eivät kyllä yleensä tee muuta kuin kirjoittavat laskuja. Perimätiedon mukaan joku vastaava työnjohtajai jossain on kuulopuheiden perusteella vastannut puhelimeen.- Anonyymi
No joo. Nimike ehkä hieman väärä tai vanha.
Mutta tämäkin sitä suomalaista haistavitun paskaa. Joutavan päiväisiä haistavitun porukkaa keräämäsä välistä rahat. Ei minkäänlaista velvoitetta eikä vastuuta mistään.
Lupaan ja vannon että jos tässä käy miten ehkä käy...niin voitte mahdollisesti lukea IS:stä hyvinkin erikoisesta tapauksesta mitä voi käydä "vastaavalle" työnjohtajalle....kerrankin joutuu vastuuseen.
Suomalainen rakennusala on täyttä paskaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No joo. Nimike ehkä hieman väärä tai vanha.
Mutta tämäkin sitä suomalaista haistavitun paskaa. Joutavan päiväisiä haistavitun porukkaa keräämäsä välistä rahat. Ei minkäänlaista velvoitetta eikä vastuuta mistään.
Lupaan ja vannon että jos tässä käy miten ehkä käy...niin voitte mahdollisesti lukea IS:stä hyvinkin erikoisesta tapauksesta mitä voi käydä "vastaavalle" työnjohtajalle....kerrankin joutuu vastuuseen.
Suomalainen rakennusala on täyttä paskaa.Jos olet viemässä juttu käräjäoikeuteen, niin ohjeeni on: ÄLÄ HELVETISSÄ!
99 % varmuudella häviät jutun. Ensinnäkin naistuomarit eivät ymmärrä yhtikäs mitään rakentamisesta. Ovat korkeintaan lukeneet Avotakkaa. Toiseksi, vastaavien työnjohtajien tehtävänä on paperien täyttäminen.
Esimerkki elävästä elämästä: omalla työmaallani kävi itselleen omakotitaloa rakennuttanut, jonka rakennushankkeessa oli mm. salaojat unohtuneet. Vastaava työjohtaja suostui alentamaan omaa laskutustaan - siinä kaikki. Salaojat oli pakko tehdä jälkikäteen. Oli onni onnettomuudessa, että vastaavana toimi iso yritys.
Työmaa on kuin villieläin. Sille ei voi kääntää selkäänsä (paitsi yöaikana ja silloinkin tarvitaan kameravalvonta). Todellinen valvonta on aina tehtävä ITSE.
- Anonyymi
Suomalaista rakentamisen laatu. Suunnittelusta alkaen jo täyttä paskaa.
- Anonyymi
Työn jälkeä kun on arvioimassa täysin kokematon rakennuttaja, joka ei ymmärrä omaa vastuutaan maankäyttö- ja rakennuslain edessä, on juurikin tuo sama tyyppi joka näillä palstoilla etsii jotain muuta vastuuseen. Jos ei itse ymmärrä valita tekijöitä ja urakoitsijoita muuhun kuin halvimpaan hintaan perustuen, löytää itsensä noista keskusteluista. Hyvin rakentaminen vaatii joko itseltä julmetusti tunteja asioiden hoitoon, organisointiin ja valvontaan tai sitten helevetin paksun lompakon. Välimallin haihtoehtoja ei ole ja vastuunkantaja löytyy aina viimekädessä peilistä.
- Anonyymi
Rakennuttaja säästää jokaisesta mahdollisesta menoerästä ja sitten valittaa.
Olen tehnyt noita valvonta sopimuksia ja pannut hinnaksi sen, että vain käynti työmaalla maksaa. Yllätyn, yllätys kukaan sopimuksen tehnyt ei ole halunnut minua rakennustyömaalle.
Nämä valittajat valittavat vain sen takia, että on valvonnasta iso maksu mutta miksi he eivät käytä sen maksun edestä siihen kuuluvia palveluita.
Kitupiikkiä ovat ja sitten tekevät isoja virheitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799011Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1625682Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1355107Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253939Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853490Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1032781Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä402761En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102751- 241777