Voiko poroihin tottumatonta koiraa ottaa mukaan metsästysreissulle, joka on poronhoitoalueella. Ampuuko paliskuntien isännät siinä vaiheessa kovilla??
Koira poronhoitoalueella
miihkali
82840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei!Älähän vie jos ei ole tottunut poroihin,ettei tuu mitään harmii.Ne isännät eivät katso hyvällä jos koiras jakaa poroo,voi koiralta lähtee henki.
Jos tuot koirasi tänne, niin totuta sitä etukäteen poroihin. Opeta sille ettei niitä saa ajella. Kysy joltain poromieheltä lupa, jos tunnet, ja vie koirasi joskus vaikka poroaijalle (huom vain luvan kanssa). Mutta jos koirasi ei opi olemaan porojen kanssa niin parempi ettet tuo sitä tänne.
vaiheessa, kun mielestään ovat oikeassa, tosin ovat myös joutuneet käymään käräjillä liian "nopeista" päätöksistään, ja todellakin joutuneet maksamaan päätöksistään. Mutta eiköhän kaikkien vouhkaajien keskeltä löytyne sellainen poroisäntä, ken auttaa sinua saamaan koirasi "porovapaaksi" Kaikkienhan etu se on, vai mitä?
Ei koiraa yleensä tapeta. Tosin kovin suden näköinen koira voi olla herkemmin liipaisimella, mutta yleensä koira pyritään ottamaan kiinni ja soittamaan sen omistajelle, mikäli pannassa on numero.
Toki silloin koiralle voi käydä kalpaten, jos se/ne saavat poron kiinni ja tappavat sen. Mikäli poromies tuollaisen tilanteen näkee niin kyllä koira melko varmasti saa kyytiä, toki silloin se on ihan ymmärrettävää, koska koiran toiminta vaikuttaa poromiehen tuloihin.
Vaikka kuinka tuntuu että eihän se ole kuin yksi poro, niin ajatelkaa joskus jatkon kannalta, kuten tässä maassa ei yleensä ajatella. Se yksi poro mikäli sen on naaras eli vaadin niin se tuottaa vasoja ja jatkaa näin ollen sukua. Siispä se siitä syystä aiheuttaa välillä suuriakin tappioita mikäli vaatimella on tapana tehdä hyviä vasoja.
paliskuntien isännät ei varmaankaan ammu, tuskin poromiehetkään. Nykyään koirat otetaan kiinni, selvitetään omistaja ja vaaditaan korvauksia. Että jos koirasi onnistuu metsästysreissun aikana raatelemaan useamman poron, niin voi tulla kallis reissu..
Tietenkin voisit yrittää selvittää, onko kyseisellä alueella ylipäätään poroja (ei niitä nyt ihan joka pusikossa ole vaikka poronhoitoaluetta olisikin) tai suunnata reissun "porovapaalle" alueelle. Itärajan tuntumassa, kainuun puolella on väljää porojen puolesta, siellä on nuo koiran kaukaiset sukulaiset syöneet suihinsa suurimman osan..
parempi olis etukäteen yrittää selvittää onko koiran porojen perään. Jos tuntuu, että on,niin en suosittele ottamaan koiraa tai ainakaan laskemaan maastoon ilman valvontaa. Voi sattua vähemmän rahan tarpeessa oleva poromies kohdalle..
Kannattaa tosiaan totuttaa poroihin. Itsellä kävi niin, että 6v. beagle karkasi ja ajeli poroa tunnin verran. Koominen näky sinänsä...
Hei olet miihkali Jefremoff, velini. LUE TÆMÆ!
Koviahan nuo on ollu uhkailemaan. Eivät vissiin laikoista oikein perusta. Eipä ole vielä etusormi krampannu poroisännillä. Parempi niin ei minun koirat poroista perustakkaan, vaikka toisin eppäilevät.