Kamchatka

Huomenna (ja sunnuntaina) tulee mielenkiintoinen luontodokumentti:

http://www.yle.fi/avaraluonto/index.php/ohjelmat/27/
3706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kamtsatkasta tulee aina mieleen Lennart Meri, entinen Eestin presidentti.
Luonnontieteilijä, tutkija, arvostettu tieteilijä Eestinmaalla.
Hän on kirjoittanut tutkimusmatkaltaan Kamtsatkalle kirjoja, joita on myös suomennettu.
Niemimaa on tosi erikoinen paikka, tuliperäinen, erikoinen ilmasto, kasvillisuus, eläimistö. Kuitenkin se on pohjoisessa.
Varmaan katsomisen arvoinen ohjelma.

Äänestä

olipa mielenkiintoinen paikka tv-kuvasta katsottuna.
Siperian käyneenä olisi pitänyt käydä pitemmällä.
Istuin kerran Pietarissa Eurooppa-hotellin ulkopuolellaa siinä teatterikassan pihalla olevassa - ei ole enää- terassilla. Tapasin pari miestä. Olivat kotoisin Venäjäm puoleiselta Beeringin salmen alueelta. Toinen ukko oli palvellut kalastaja aluksilla Tyynellä valtamerellä. Toinen oli vain kalastaja-metsästäjä-poronhoitaja. Olivat lentäneet ensiksi Vladivostokkiin ja junalla Pietariin. Meni kuulema paljon votkaa. Nauroivat minulle, koska olin Eu-alueelta. Mikä se Eurooppa on? Saksa,Italia ja Ranska ehkä Iso-Britannia!!!

Äänestä
  • tosiaan jäänyt sellainen turistirysä-viilinki päällimmäisenä ohjelmasta mieleen...

    Kaivelin tuossa matkatoimistoja kesää ajatellen esille ja näyttäisi olevan ihan pakettimatkaakin tarjolla, jos ei rahasta ole puutetta:

    http://www.traveller.fi/travels_kamchatka.php

    Hieno matkakertomus oli sinulla! Itse taidan tyytyä toistaiseksi kuitenkin lähialuematkailuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


katja.jkl kirjoitti:

Huomenna (ja sunnuntaina) tulee mielenkiintoinen luontodokumentti:

http://www.yle.fi/avaraluonto/index.php/ohjelmat/27/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu