Mieheni kanssa saimme aikaan mojovan riidan siitä milloin laitetaan lattialämmitys (kylpyhuoneessa, kodinhoitohuoneessa ja wc:ssä) päälle. Muista lähteistä ja keskusteluryhmistä lueskelin, että lattialämmitystä tulisi pitää aina päällä jopa kesäisin mutta olemme ottaneet sen kuitenkin pois kesäksi. Nyt siis tappelemme siitä, joko se pitäisi laittaa vaiko eikö ja käymme toistemme perässä räpsimässä järjestelmää päälle ja pois... olen ymmärtänyt ettei sekään olisi hyvä juttu?! Mies siis sitä mieltä, että maa ei ole vielä jäässä joten ei tarvitse laittaa lattialämmitystäkään vielä, kaiken tämän takana siis ajatus säästämisestä. Ai että mulla keittää, auttakaa!
Lattialämmitysriita
5
<50
Vastaukset
Eivätkö märät tilat tunnu jo sellaisilta märän ja kylmännihkeiltä ilman lattialämmitystä?
Lattialämmitys päälle, kun ulkoilman keskilämpötila laskee alle kymmenen asteen, eli suunnilleen lämmityskauden alkaessa ja meteorologisen syksyn koittaessa.- Anonyymi
Vesikiertoisissa lattialämmitysjärjestelmissä, joita asennan, lämmitys on aina päällä. Syy on enemmänkin rakennusfysiikassa kuin mukavuudessa. Lämmityksellä varmistetaan rakenteiden kuivuminen myös kesällä ja varsinkin kesällä. Kesällä ilman suhteellinen kosteus on erittäin korkea.
Kesä kylpyhuoneessa = kosteaa lämmintä => kylpyhuone on homeiden kasvihuone - Anonyymi
Minä pidän Sähköistä lattialämmitystä ympäri vuoden päällä. Kyllä termostaatti pitää huolen, milloin tarvii lämmittä, milloin ei!
- Anonyymi
Koittakaa nyt vastata tähän palstan aktivointiin !
- Anonyymi
Minulla sähköinen lattialämmitys on päällä kun pakkasta on enemmän kuin 10 astetta. 35 vuoden käytön kokemuksella ei ole ollut mitään haittoja. Saunassa on puukiuas joten lämpöä leviää pesuhuoneeseen kun tuli palaa vielä pesässä saunomisen jälkeenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648