Muista ilmoittautua rokote jonoon

Anonyymi

Covid19 troppi saapuu Suomeen alkuvuodesta. Joten sinulla on tuhannen riskin paikka asettua jonoon saadaksesi piikin pakaroille: "Toisessa ryhmässä tulevat riskiryhmäläiset. Yli 65-vuotiailla ja joitakin perussairauksia sairastavilla – esimerkiksi diabeetikoilla – on huomattavasti suurempi riski sairastua vakavasti ja joutua sairaalahoitoon.


Lääkeyhtiö Pfizer kertoi 9. marraskuuta, että sen ja Biontechin yhdessä kehittämä koronavirusrokote antaa yli 90-prosenttisen suojan koronaviruksen aiheuttamalle covid-19-infektiotaudille.
Lääkeyhtiö Pfizer kertoi 9. marraskuuta, että sen ja Biontechin yhdessä kehittämä koronavirusrokote antaa yli 90-prosenttisen suojan koronaviruksen aiheuttamalle covid-19-infektiotaudille.­KUVA: DADO RUVIC / REUTERS

– He ovat suuremmassa vaarassa, ja heillä on isompi kuolleisuusriski, Oulun yliopiston kliinisen epidemiologian professori Jouko Miettunen kuvaa.

– Siinäkin on iso kysymys, onko tässä ryhmässä kriteeri ikä- vai sairausperusteinen, Rintala pohtii.""

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terveydenhuollon henkilökunta olkoon ensimmäiset, jotka rokotteen ansaitsevat. Seuraavaksi antaisin rokotteen riskiryhmille. Jos yli jää, otan itselleni. Annan toki vuoroni tarvittaessa hysteeriselle, jos se hänen ajdististaan helpottaa.

    • Anonyymi

      Aion mennä aivan ilmoittamatta vain hurstin leipäjonoon.

      • Anonyymi

        Ensimmäisiin rokotuksiin ei taida olla paljon jakoa.

        Suurin osa menee sairaaloiden ja terv.hoitohenkilökunnan rokotuksiin
        ja riskiryhmille mitä jää.

        Koronarokotus vaatii kaksi rokotusta eli se vähän yli miljoona kappaletta rokotetta
        riittää vain noin 600000:lle.

        Olikohan se niin, että 7 päivää toisen rokotuksen jälkeen rokotteen teho olisi 90%
        mutta rokote ei vapauta turvaohjeista.

        Ei rokotteesta voida vielä tietää tarpeeksi,
        rokotettu henkilö voi kantaa virusta ja tartuttaa muita, vaikkei itse sairastuisi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4431
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      18
      1879
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      797
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe