Alkoholitarjoilu ilma-aluksissa

Anonyymi

Pitäisi olla lakisääteistä että lentokoneessa ei tarjota eikä saa nauttia alkoholia lennon aikana. Kysymys ei ole yksin matkustus- mukavuudesta vaan myös turvallisuudesta.
Ei alkoholia saa nauttia puiston penkilläkään, ei junassa ei bussissa ei taksissa. Miksi ihmeessä se sallitaan niinkin onnettomuusalttiissa paikassa kuin lentokoneessa?
Ei ole kauan kun joku juoppo rikkoi hermostuksissaan koneen vc.n totaalisesti.
Mitä tälläiset juoppohullut voivatkaan saada aikaan kun saavat jotain älytöntä päähänsä. Pitääkö odottaa niin kauan että koneellinen matkustajia rysähtää alas kun joku juoppo rikkoo koneessa jotain elintärkeää.
Eikä ole muiden matkustajien pakko kuunnella juoppojen metelöintiä. Maksan lipuistani kalliin hinnan ja luulisi että minullakin on oikeus nauttia matkastani turvallisin mielin.
Tuskin viinatarjoilun lopettaminen vaikuttaa mitenkään lentolippujen myyntiin. Ehkä juuri päinvastoin.

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen klosetin nimi on wc ei vc

    • Anonyymi

      Älä stressaa, sillä sinä et kuitenkaan matkusta minnekään ja jos niin kävisi että matkustat, niin silloin se tapahtuu low-cost yhtiöllä tai halvimmalla mahdollisella turistiluokan säästölipulla.

    • Anonyymi

      Lentäminen on tylsää ja ahdistavaa, pari pikkupulloa punkkua ja leffat Netflixista tekee siitä siedettävämmän.

    • Anonyymi

      Lento tylsää viinapiru viihdyttää.

    • Anonyymi

      Finnairilla se olisi niin kallista "turistissa" että se ehkäisee alkoholin nauttimisen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9011
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      163
      5728
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2781
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2761
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      25
      1781
    Aihe