Hei! Yhdistelmäajoneuvokuljettajan ammatti kiinnostaa. Pohdin vain sitä, millainen ajoneuvotekninen osaaminen täytyy kuljettajalla olla. Riippuu varmasti siitä, ajaako lyhyttä vai pitkää matkaa, mitä tavaraa ja millaisessa yrityksessä. Itseäni ei ajoneuvotekniikka juuri kiinnosta, ja siksi olenkin huonohko siinä. Toki sitä täytyy vain opetella, pieniä huoltotoimia tm, mikäli ammattiin lähtee opiskelemaan. Itse olen linja-autonkuljettaja, työskennellyt paikallisliikenteessä ja pärjännyt tiedoillani ja taidoillani mainiosti.
Kaipaisin kokemuksia muutenkin ammatista ja työstä, etenkin pidemmistä reissuista.
Kuljettajan ajoneuvotekninen osaaminen
3
161
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjällä yhdistelmäajoneuvokuljettajan pitää olla autoinsinööri, en tiedä miten on sääntö Suomessa.
- Anonyymi
Nykyautoille ei paljoo voi tienpäällä tehdä jos vikoja tulee, mutta jonkinlaista remppataitoo ois hyvä olla. Itsellä työkalupakki mukana pystyy ainakin jotain tekee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyautoille ei paljoo voi tienpäällä tehdä jos vikoja tulee, mutta jonkinlaista remppataitoo ois hyvä olla. Itsellä työkalupakki mukana pystyy ainakin jotain tekee.
Riippuu talosta. Itse olen melkein aina ollut sellaisissa firmoissa missä joutunut tekemään pienehköjä huoltohommia, etupäässä valojen kunnossa pitoa ja rasvausta ( nosturi alusta, kärryn kääntööytä ), tosin uudemmissa ei kaikissa ole enää erikseen rasvattavia nippoja alustassa, mutta olenkin ajanut miltei aina etupäässä vanhahkolla kalustolla.
Parkkilamput teettävät ehkä eniten töitä yleensä. Nehän ovat ledejä nykyisin, joten polttimon vaihdolla ei juuri enää selviä, vaan täytyy vaihtaa koko valo. Itellä mukana ollut yleensä sähkötarvikepakki ladattava pieni rälläkkä, sekä käsitoho jolla saa kutistesukat liitosten päälle lämmitettyä kiinni. Lisäksi tietenkin sopivia kiinnike pultteja ja muttereita. Johtoviat ovat kaikkein viheliäisimpiä korjattavia, tai siis niiden löytäminen .
Joskus vikoja on auton tai kärryn pistokkeissa , sekä jakorasioissa.
Kesällä ihan mukavakin touhuta pitkällä tauolla, mutta talvella usein perin ikävää ja silloinhan juuri niitä vikojakin eniten ilmenee.
En tykkää tai en oikeastansa siedä sitä, että on paljon parkkeja tai työvaloja pimeänä, joten siksi rustailen niitä itse.
On ollut useita työnantajia, joita ei juuri auton valot tunnu kiinnostavan, katsastukseen laitetaan ja jopa silloinkin on jätetty joku parkkivalo vika korjaamatta.
Toki, jos on sellainen firma missä on oma korjaamo ja kalusto pidetään firman puolesta kunnossa ja puhtaana kaikin osin, niin se kait se paras juttu on. Omalle kohdalle ei ole vain sellaista taloa osunut koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait273176Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3863Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68770Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3760Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60694Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 12580
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20569- 41560
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3549