Kulukorvaus 9e päivä on jäänyt muinaisajoilta samanlaiseksi
Ihmettelen kovasti miksi TE-toimiston yhteistyökumppanit, jotka järjestävät kursseja työttömille saavat arviolta 1400€ alv/kk jokaisesta kurssilaisesta jotka ovat heidän kursseillaan ja ilmaisessa työharjoittelussa, vaikka työnhakija olisi itse järjestänyt itselleen kurssia varten kyseisen työn ja ollut työssä?
Mielestäni ei ole oikein, että työtön saa kulukorvauksena vain 9€/päivä joka on sama kuin 10-vuotta sitten ilman mitään indeksikorotusta, koska vuokrat, ruoka, bensa ja bussiliput ovat kallistuneet paljon tästä.
Mielestäni olisi oikein, että kurssien järjestäjien ansioita leikataan niin, että työtön saa tästä 1400€:sta/kk itselleen kohtuulllisen osan tehdystä työstä tai jonkinlainen lisäkorvaus tulisi kehittää työttömälle perustuen korkeiden elinkustannusten nousuun.
Kulukorvaus 9e päivä on jäänyt muinaisajoilta samanlaiseksi
20
189
Vastaukset
- Anonyymi
SItten se eläminen siirtyy väistämättä johonkin persereikään missä se on halvempaa.
- Anonyymi
Törkyturpainen tupauuno.
- Anonyymi
Mikä se? Mihin johonkin? Niin missä? Mikä se?
- Anonyymi
Kulukorvauksen tulisi olla suurempi ja ei yhtä pieni kuin 10-vuotta sitten.
- Anonyymi
Tuollaisen muinaisjäänteen voisi vaikka lopettaa ja on jo jolssakin tapauksissa lopetettukin, ennen sen sai mm. poissaolopäiviltä
- Anonyymi
Olisiko se kohtuullista? Työkokeilussa käyminen pelkälle työmarkkinatuelle jääneelle on kallista ja siitä tulee kuluja joihin harvalla on varaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko se kohtuullista? Työkokeilussa käyminen pelkälle työmarkkinatuelle jääneelle on kallista ja siitä tulee kuluja joihin harvalla on varaa.
Suopihan nuita kulukorvauksia anoa enemmältikin jahka niitä kuluja kertyypi,mutta tuo on juur se ongelma ,jotta kun ei ole millä peittää niitä alkuunsa. Se on sitte tekemätön paikka vaatiipa kuka mitä hyväänsä,tekemäti jääpi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suopihan nuita kulukorvauksia anoa enemmältikin jahka niitä kuluja kertyypi,mutta tuo on juur se ongelma ,jotta kun ei ole millä peittää niitä alkuunsa. Se on sitte tekemätön paikka vaatiipa kuka mitä hyväänsä,tekemäti jääpi.
Niin jääpi
- Anonyymi
Kuukaudessa saa noin 270 kulukorvauksia. Eiköhän se riitä kuukausikortin ostoon bussiin tai junaan. Myös omalla autolla voi kuljeskella aika paljon tolla summalla.
- Anonyymi
209 euroa. Lisäksi pitäisi vielä syödäkkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
209 euroa. Lisäksi pitäisi vielä syödäkkin.
Korona-aikana pitäisi maskitkin julkiseen liikenteeseen hankkia ja kustantaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
209 euroa. Lisäksi pitäisi vielä syödäkkin.
Syödähän sinun pitää joka tapauksessa! Ei se ole työstä johtuva kulu.
- Anonyymi
Älkää missään nimessä suostuko töihin 9 euron päivärahalla. Vähän järkeä ja kovuutta nyt siihen itsetuntoon. Teitä käytetään hyväksi ainoastaan.
- Anonyymi
Isompi ongelma tästä tulee siksi, että mitä useampi juoksee noissa 9e töissä, sitä vähemmän on oikeita työpaikkoja.
Lopettakaa ne 9e työt, niin alkaa löytymään oikeitakin palkkatyöpaikkoja, näin tämä asia vain menee. Työt on tehtävä, ja mitä useampi huolehtii siitä että ilman palkkaa ei työtä tehdä, sitä pikemmin alkaa myös palkanmaksutkin maistumaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isompi ongelma tästä tulee siksi, että mitä useampi juoksee noissa 9e töissä, sitä vähemmän on oikeita työpaikkoja.
Lopettakaa ne 9e työt, niin alkaa löytymään oikeitakin palkkatyöpaikkoja, näin tämä asia vain menee. Työt on tehtävä, ja mitä useampi huolehtii siitä että ilman palkkaa ei työtä tehdä, sitä pikemmin alkaa myös palkanmaksutkin maistumaan.Missä noissa? Mitkä ne? Mikä asia? Mistä siitä?
- Anonyymi
Juu, ihme juttu että tuo 9 euron kulukorvaus pysyy samana vuosikymmenestä toiseen.
- Anonyymi
ihmejuttu myös, että vuodesta toiseen höpistään 9 euron töistä, Eihän kukaan normaali ihminen käy työssä, josta maksetaan 9 euroa päivältä.
Kyseessä on SOSIAALIPALVELU.
Toistan.
SOSIAALIPALVELU. - Anonyymi
Juu, ihmejuttu. Nimittäin se että tuollaista ylimääräistä kulukorvausta maksetaan. Saavathan nämä kuitenkin kaiken maailman tuet ja edut, ei sillä 20x9 € kukaan elä!
- Anonyymi
Kulukorvaus tulisi sitoa kahden nelostuopin yhteishintaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M236954Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1604692Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja993689Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v433490Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2481880Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331740Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3201688Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371671Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831396