Uusi koronajärkytys Ruotsissa

Anonyymi

Ruotsissa uusi koronajärkytys – viranomaisilla hämmentäviä selityksiä
SIINA EKBERG | 12.11.2020 | 11:08- päivitetty 12.11.2020 | 13:31
Terveysviranomaisten ennustukset epidemian kehityksestä epäonnistuivat pahasti.

Ruotsin koronastrategia on herättänyt maailmalla runsaasti huomiota pandemian aikana. Maata riepottelee nyt rankka toinen aalto, joka uhkaa viedä terveydenhuollon uudelleen kriisiin.

Twitterissä jaetaan kuvaa (jutun alla), jossa näkyy Ruotsin ja Norjan suhteellisten tautimäärien kehittyminen. Kuvan viivat kuvaavat seitsemän päivän jakson keskimääräistä päivittäistä tautitapausten määrää miljoonaa asukasta kohden.

Kuvaan, jossa näkyy tautitapausten kehitys helmikuusta marraskuulle, on lisätty Ruotsin terveysviranomaisten reaktioita epidemian aikana.

Vielä helmikuussa, kun tautitapaukset lähtivät Ruotsissa nousuun, maan kansanterveysvirasto vakuutti, että korona ei leviä Ruotsissa. Maaliskuun alussa vakuutettiin, että tautipiikki on jo saavutettu.

Maaliskuun puolivälissä Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell teki valinnan maan koronastrategiasta. Hänelle annettiin kolme vaihtoehtoa, josta hän valitsi sen, jota muut asiantuntijat eivät suositelleet: laumaimmuniteetin. Se perustuu ajatukseen, että viruksen annetaan levitä väestössä, jolloin iso osa kansalaisista saa taudin sairastettuaan immuniteetin. Tämän jälkeen virus ei enää pääsisi laajasti leviämään.

Kesäkuussa, kun esimerkiksi Suomessa oli tautitapausten määrän kasvu saatu painettua alas, Ruotsissa niiden määrä nousi yhä. Kansanterveysvirasto vakuutti, että infektioiden määrän kasvu oli Ruotsissakin saatu käännettyä.

Heinäkuussa Ruotsissa arvioitiin, että 40 prosenttia tukholmalaisista olisi voinut saada immuniteetin koronavirusta vastaan. Tämä tieto on osoittautunut vääräksi, sillä myös Tukholmassa on kohdattu viruksen raju toinen aalto.

Terveysviranomaiset vakuuttivat heinäkuussa, että Ruotsi selviää toisesta aallosta paremmin kuin Norja. Kuvasta näkyy, miten suhteellinen tautitapausten määrä ei Norjassa ole missään vaiheessa ylittänyt Ruotsin vastaavaa lukemaa.

Anders Tegnell arvioi alkusyksystä, että Ruotsissa olisi kerätyn immuniteetin vuoksi paremmin suojaa epidemian toista aaltoa vastaan. Elokuussa Ruotsin pääministeri Stefan Löfven (sd.) sanoi, että maa teki strategiassaan oikean valinnan.

Vielä lokakuussa Ruotsissa uskottiin, että toiselta aallolta on vältytty. Alkusyksystä näyttikin, että Ruotsi ei kohtaisi samanlaista toista aaltoa kuin muu Eurooppa. Loka–marraskuussa tautitapausten määrä lähti Ruotsissa kuitenkin jyrkkään kasvuun. Terveysviranomaiset ovat olleet yllättyneitä, miten rajusti epidemia on iskenyt Ruotsiin uudelleen.

Epidemian toinen aalto on eskaloitunut Ruotsissa nyt niin pahaksi, että testauskapasiteetti ei ole alueittain pystynyt vastaamaan tarpeeseen. Ruotsin hallitukselta on vaadittu toimia riittävän testauskapasiteetin turvaamiseksi.

Ruotsissa on todettu 168 000 koronavirustapausta. Tautiin on kuollut maassa reilut 6000 ihmistä.


Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsi on todella koronakriisissä - varsinkin kun ei mennyt niinkuin Strömsöössä.
      Tegnell uskoi itseensä ja muut häneen. Se oli virhe.
      Miten valtionepidemiologi ei ottanut varteen muun maailman kokemuksia
      ollenkaan ainoana maailmassa ?

      • Anonyymi

        KOvapäinen ukko koko Tegnell.


    • Anonyymi

      Ruotsalaiset on aika tyhmiä, pumpulissa eläjiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe