Lieneekö olemassa mitään tehtävissä sille, että ilmastointi kytkeytyisi päälle myös alle 4 C:n lämpötilassa ? Mielestäni siinä on pieni ajattelemattomuusvirhe tehtaalta, sillä ikkunoiden huurtumista esiintyy yleensä myös heti siinä nollan yläpuolella, 1- 3 C:n tienoilla, jos on kosteaa ja vesisadetta. Olisi siis siitä ilmastoinnista enemmänkin iloa jos se toimisi järkevämmin.
Muutenkin ilmanjakoa voisi järkevöittää, eli kun haluaa huurteenpoistoa, niin niissä asennoissa ei kojelaudan suuttimista tule yhtään ilmaa, eli tahtoo se sisälämpötila viilentyä. Ainakin vanhassa (vm. 2000) Mondeossa kojelaudan päistä tulee mukavasti ilmaa vaikka huurteenpoistoasento olisikin päällä. Muuten Focus on mukava auto.
Muutenkin ilmanjakoa voisi järkevöittää, eli kun haluaa huurteenpoistoa, niin niissä asennoissa ei kojelaudan suuttimista tule yhtään ilmaa, eli tahtoo se sisälämpötila viilentyä. Ainakin vanhassa (vm. 2000) Mondeossa kojelaudan päistä tulee mukavasti ilmaa vaikka huurteenpoistoasento olisikin päällä. Muuten Focus on mukava auto.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ainakaan käsisäätöiset ilmastointilaitteet. VW:llä alle 5 C sanoo ohjekirja. Focuksen lämmitintä/puhallinta tulisi tehostaa. Ei ole mikäöän tosihyvä.
myös lämmitettävä tuulilasi. SUOSITTELEN!.
Jos ilmastoinnista tulee 20 asteen lämpötilassa 2 asteista ilmaa laskeppa huviksesi miten kylmää pitäisi tulla kun lämpötila on alle 4????
Taitaisi olla kennot vähän jäässä???
Ei sitä kukaan halua enää kylmyyttä lisätä tuollaisilla keleillä autoonsa, vaan ilmastointilaite poistaa tulevasta ilmasta kosteuden, joten lasit eivät huurru niin pahasti.
Ja on outoa, jos ilmastointilaitetta ei voisi käyttää kelillä kuin kelillä, typerää todellakin....
Niin, automaattinen ilmastointi ei tosiaan ole toiminnassa alle tuon lämpötilan, manuaali-ilmastointi sen sijaan kuivattaa ilmaa jatkuvasti.
Itselläni on ko. flunssapuhallin eli manuaalilaite, valitettavasti. Automaatti on kyllä ehdoton kokonaisuudessaan, ei voi auttaa.
ainakin uudet focukset ja mondeot (98 uud.)toimii ilmastointi laite vaikka 20c pakkasessa. mondeossa ainakin automaattisesti kun laittaa puhalluksen tuulilasille myös manuaali ilmastoinnissa
...alle 4 asteen lämpötilassa, ainakaan omassani vm.2001 Focuksessa. Ei huurteenpoistoasennossa eikä napista painamalla. Muuten Focuksen lämppäri on kyllä huomattavasti parantunut vm. 1999 verrattuna (edellinen Focukseni).
...että se hämää, kun ilmastoinnin merkkivalo kyllä syttyy, mutta itse laite ei käynnisty alle kyseisen lämpötilan.