Iso-Einari tempaisi

Topias

Tuoreen tiedon mukaan Ponsse Oyj:n perustaja ja teollisuusneuvos Einari Vidgrén on päättänyt perustaa Einari Vidgrénin Säätiö - nimisen säätiön,jonka tarkoituksena on nostaa koneellisen puunkorjuun alalla tehtävän työn arvostusta.

Säätiö haluaa kehittää ja lisätä koneelliseen puunkorjuuseen liittyvän yrittäjyyden tunnettavuutta sekä lisätä koneellisen puunkorjuun kiinnostavuutta työllistäjänä etenkin nuorten keskuudessa.

Einari Vidgrenin mielestä koneellisen puunkorjuun parissa tehtävä työ kärsii aliarvostuksesta, sillä koneenkuljettajien työ on tänä päivänä erittäin vaativaa. Hänen mukaansa puunkorjuukaluston kehittynyt tekniikka sekä korkeat laatu- ja ympäristövaatimukset vaativat myös muiden alalla toimivien henkilöiden, kuten metsäkoneenasentajien, ammattitaidolta paljon.

Säätiö pyrkii myös tukemaan koneelliseen puunkorjuuseen liittyvää koulutusta ja opetusta, ja se haluaa parantaa omalta osaltaan alan koulutuksen haluttavuutta ja arvostusta nuorten keskuudessa. Säätiö tulee myös tukemaan ja edistämään puunkorjuuseen ja etenkin koneelliseen puunkorjuuseen liittyvää tieteellistä tutkimusta ja tuotekehitystoimintaa sekä alan työmenetelmien kehitystä.

Einari Vidgren lahjoittaa 194.000 kappaletta omassa omistuksessaan olevia Ponsse Oyj:n osakkeita sekä 80.000 euroa henkilökohtaisista varoistaan, jolloin Säätiön peruspääomaksi muodostuu noin 3 miljoonaa euroa.

Sanonpahan vain, että huikea veto vieremäläiseltä pientilallisen pojalta!

--

9

4959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XP254

      Olis asijata jos näihin puheisiin löytysi linkkiä/muuta infoa...

      Sinällään kuulostasi aivan järkeen käypältä että Einari on hoksannu että tulevaisuudessa ei mene konetta kaupaksi jos kaikki seuraavan sukupolven potentiaaliset koneyrittäjät vaihtavat alaa,metsäkonepuolen paskojen palkkaus/muitten työehtojen vuoksi.

      • Topias

        Niin, se linkki tosiaan unohtui :o(

        http://www.ponsse.com/
        tai
        http://imanager.ip-finland.com/show.php3?id=3417&rand=fhmQd0GbpRplgjCJtGfN

        LISÄINFOA:
        Einari Vidgrén, puh. 0400 672 574

        --

        Kyllä se siltä vaikuttaa, että Einari on oivaltanut "taimikonhoidon" merkityksen :o)

        Tuotekehittely on muuten Ponssellakin ihan eri maailmasta kuin kilpailijoilla: Komatsu ei taida paljon panostaa Suomen oloihin ja Timberjackin rasitteena on samoin iso isä-Deere. Ei liene liioiteltua väittää, että Ponsse on ainakin Suomen markkinoilla pisimmälle kehittynyt ja ajanmukaisin metsäkonemerkki. Hyvää peeärrää kyllä Einariltakin, tuo säätiön perustaminen!


    • tuokin on

      Todella vanhanaikaisen tuotteen markkinoinnissa
      kantsii käyttää kaikki keinot. Tuotekehittely
      olisi kallis ja hidas keino. Suurempi ponsse
      kehittelyhän tapahtui pankkikriisin aikaan,
      kuten muistanette.

      • pihkapali

        Siis nyt olen ymmälläni? Todella vanhanaikainen tuote? Koskas koneellisesta puunkorjuusta on vanahanaikasta tullut? Iso-Einarihan haluaa tukea ja edistää puunkorjuuseen (ja etenkin koneelliseen puunkorjuuseen) liittyvää tieteellistä tutkimusta ja tuotekehitystoimintaa sekä alan työmenetelmien kehitystä sekä muutenkin lisätä alan kiinostavuutta ja tunnettuutta sekä nuorison että sen "suuren yleisön" keskuudessa. Onkos arv.nimimerkillä "tuokin on" esittää jotakin uudempaa vaihtoehtoa puunkorjuuseen?

        Luulenpa, että jos koneellista puunkorjuuta ei olisis keksitty, niin saattasis jäädä puut metsään. Se on puppupuhetta että koneet muka on vieneet työpaikat - vai luuletkos tosiaan saavasi mukamas nykynuorisoa hikiviulua soittamaan ja lihasvoimalla puuta korjaamaan, arvon herra!


      • Pallisi
        pihkapali kirjoitti:

        Siis nyt olen ymmälläni? Todella vanhanaikainen tuote? Koskas koneellisesta puunkorjuusta on vanahanaikasta tullut? Iso-Einarihan haluaa tukea ja edistää puunkorjuuseen (ja etenkin koneelliseen puunkorjuuseen) liittyvää tieteellistä tutkimusta ja tuotekehitystoimintaa sekä alan työmenetelmien kehitystä sekä muutenkin lisätä alan kiinostavuutta ja tunnettuutta sekä nuorison että sen "suuren yleisön" keskuudessa. Onkos arv.nimimerkillä "tuokin on" esittää jotakin uudempaa vaihtoehtoa puunkorjuuseen?

        Luulenpa, että jos koneellista puunkorjuuta ei olisis keksitty, niin saattasis jäädä puut metsään. Se on puppupuhetta että koneet muka on vieneet työpaikat - vai luuletkos tosiaan saavasi mukamas nykynuorisoa hikiviulua soittamaan ja lihasvoimalla puuta korjaamaan, arvon herra!

        Ovat todella pihkansisällä. Minun urani puunkor-
        juussa alkoi v64. Kaikenlaista on eteen osunut, ja osuu edelleen. On myös ollut tilaisuus katsella valmistajien etenemistä eri värisissä
        pyydyksissä,"koneissa". Muuten varo saunassa
        ettei pallit jää laudelautojen väliin.
        PS, voisin myydä ponssen osakkeeni vaikka sulle
        ostatko?


    • Metsänpoika

      Kohta 15 vuotta on Ponssella puitu ja ajettu leimikoita. Ainoa kone markkinoilla jolla voi tehdä muutakin kuin olla jatkuvasti rassaamassa paikkoja kuntoon.

      • kehuu taas vehkeillään kun jonkun metäs nähny tai yhen hytis istunnu. Ja yks tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Eiköhän se oo ihan siitä mihin on mieltynny niin se hyvä.


    • vois

      ponssen kate on noussut puolella joten vois einari laskea koneitten hintoja niin saisi ostajakin hankinnalleen parempaa tuottoa.

      • Ari

        Kuljettaja parka jää liian monesti ilman kohtuullista palkkaa. Pian metsäkoneita ajavat vain pikkupojat ja eläkeläispapat. Jonka pitää perheensä elättää, täytyy mennä jonnekin töihin, että saa palkkaa ja sillä lapsille leipää.
        Einarin tempaukset on aivan yhtä tyhjän kans.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13447
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9751
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8086
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 149
      6186
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3365
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      27
      1657
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe