Nukun pintaunta., herään herkästi ja uni on pätkittäistä. Lisäksi uni on pahaenteistä. Näen joskus painajaisia. Mutta pahaenteisyyden tumne on aina. Onko vahdevuosista johtuvaa vai olenko sairastumassa muuten
Pahaenteiset unet
10
227
Vastaukset
- Anonyymi
ahdistus / masennusvon yksi vaihdevuosien oireista osalla
- Anonyymi
Tuomiopäivä tulossa. Sitä se tarkottaa.
- Anonyymi
Ei tässä ole järjen hiventä
- Anonyymi
Ok. Eli siis sä näet painajaisia.
Ja ne heti ekana tarkottaa, että sulle on tulossa vaihdevuodet? Siis mitä ihmettä. Vähän sama kun saa postiin mainoksia niin se tarkottas, että koko talo räjähtää.- Anonyymi
Ja mitähän sinäkin täällä teet vinoilemassa? Jotain muutakin ongelmaa kuin vaihdevuodet?
Mutta asiaan, ahdistus on kai yksi aivan yleinen vaihdevuosioire. Itsellä on myös yöllistä valvomista, jolloin ahdistus iskee päälle. Tuntuu aina, että jotain kamalaa on tapahtumassa ja unet ovat todella synkän tuntuisia, vaikkei niissä mitään erityistä tapahtuisikaan.
Olen yrittänyt ajatella, että tämä kuuluu tähän ikävaiheeseen, kun estrogeenitasot vähenevät eikä elimistö ole vielä alkanut sopeutua.
Ehkä masennuslääkkeet eivät ole oikea ratkaisu tähän vaivaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitähän sinäkin täällä teet vinoilemassa? Jotain muutakin ongelmaa kuin vaihdevuodet?
Mutta asiaan, ahdistus on kai yksi aivan yleinen vaihdevuosioire. Itsellä on myös yöllistä valvomista, jolloin ahdistus iskee päälle. Tuntuu aina, että jotain kamalaa on tapahtumassa ja unet ovat todella synkän tuntuisia, vaikkei niissä mitään erityistä tapahtuisikaan.
Olen yrittänyt ajatella, että tämä kuuluu tähän ikävaiheeseen, kun estrogeenitasot vähenevät eikä elimistö ole vielä alkanut sopeutua.
Ehkä masennuslääkkeet eivät ole oikea ratkaisu tähän vaivaan.Minulla on vaihdevuodet jo ohi olleet vuosia ja näen painajaisia kausittain. Varmaankin on jo kaikki hormonit löytäneet oman tasonsa, että ei ne unet ym vaivat välttämättä estrogenin tai muun pitoisuuksista johdu. Ihmisen elimistö on kummallinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on vaihdevuodet jo ohi olleet vuosia ja näen painajaisia kausittain. Varmaankin on jo kaikki hormonit löytäneet oman tasonsa, että ei ne unet ym vaivat välttämättä estrogenin tai muun pitoisuuksista johdu. Ihmisen elimistö on kummallinen.
No ei välttämättä johdu. Mutta tämä vaihdevuosipalsta.
- Anonyymi
Iltasyöminen voi myös saada aikaan painajaisia yöllä. Jos syö vähänkin jotain huonosti sulavaa.
- Anonyymi
Huono sänky? Telkkarissa mainos, kuinka paljon erilaisia vaivoja sekin voi aiheuttaa.
- Anonyymi
Vaihdevuosilta kuulostaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659