Kunnallisvero / hyvinvointivero

Kuka vastustaa veroa jota aloitetaan maksamaan noin 16000 euron vuosituloista?
Ohessa taulukko vero selviää ihan katselemalla, alaraja noin 16000€/vuosi veroa 0% ja 80000€/vuosi ja vero noin 18%

https://www.veronmaksajat.fi/globalassets/tilastot/kunnallisveron-osuus-palkkatulosta-2020.pdf
1565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kokkolassa on paljon eläkeläisiä joilla tulot jäävät alle 16000€/vuodessa, heillä ei mene kunnallisveroa.
Kunnallisveroa korottamalla pienenee "kaupungin konsernin" lähettämien laskujen euromäärät.

Äänestä
  • Kaupunki+tarvitsee+rahaa+ja+ottaa+sitä+aina+jostakin.Nostetaanko+kuntaveroa+vai+nostetaanko+kaikkia+ns.+piiloveroja?Piiloverojen+nousu+on+ollut+eläkeläisillä+jyrkkää+ylämäkeä+sitä+voidaan+pienentää+nostamalla+kuntaveroa.Taulukon+mukaan+noin+24000€/vuosituloista+menee+kuntaveroa+noin+8%,+korotetaanko+kuntaveroa+TAI+sähkö,+vesi,+jätevesi,+hulevesi,+lämmitys,+puhtaanapito+jäte,+tontti,+sairaus,+urheilupaikkojen,+kipparihalli,+vesiveijari+ym.+MAKSUJA.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaupunki+tarvitsee+rahaa+ja+ottaa+sitä+aina+jostakin.Nostetaanko+kuntaveroa+vai+nostetaanko+kaikkia+ns.+piiloveroja?Piiloverojen+nousu+on+ollut+eläkeläisillä+jyrkkää+ylämäkeä+sitä+voidaan+pienentää+nostamalla+kuntaveroa.Taulukon+mukaan+noin+24000€/vuosituloista+menee+kuntaveroa+noin+8%,+korotetaanko+kuntaveroa+TAI+sähkö,+vesi,+jätevesi,+hulevesi,+lämmitys,+puhtaanapito+jäte,+tontti,+sairaus,+urheilupaikkojen,+kipparihalli,+vesiveijari+ym.+MAKSUJA.

    Joo, korotetaan.

    Äänestä

Kokkolan talous yrittää nousta korkealle vuorelle paljon korkeammalle kuin roskaruka tai patamäki, mikäli kuntaveroa ei nosteta niin tulee mahalasku suntiin josta kalatkin häipyvät puhtaammille vesille.

Äänestä

Kokkolan väestö on perinteistä-työväestöä.
Kykeneekö tämän päivän hyvinvointiyhteiskunnan koulutetut ihmiset pitämään kokkolan taloutta kunnossa kuntaveroa nostamalla tai nostamalla kaikkia muita maksuja joita suhteellisesti eniten maksavat jo nykyäänkin pienituloiset.
Voi tietysti käyttää vippaskonsteja siirtämällä rahaa sinne sun tänne ja näyttämään taloudessa hyviä tunnuslukuja vaikka velka koko ajan kasvaa.

Äänestä
  • Ei tarvii korottaa, täällä pitää asiat saada kuntoon muuten kuin veroja korottamalla. On Satama, Suurteollisuusalue jne, joiden kautta kyllä veroja tulee kaupungin kassaan. JOten hoidettava talous kuntoon ilman veronkorotuksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei tarvii korottaa, täällä pitää asiat saada kuntoon muuten kuin veroja korottamalla. On Satama, Suurteollisuusalue jne, joiden kautta kyllä veroja tulee kaupungin kassaan. JOten hoidettava talous kuntoon ilman veronkorotuksia.

    Miten talous hoidetaaan kuntoon?
    Talous ei ole sellaista eipäs juupas toimintaa.
    Minäkin voin sanoa, että pienituloisille pitää järjestää kaikki palvelut ilmaiseksi, silloin ei tarvitse jonottaa hävikkiruoka jonoissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten talous hoidetaaan kuntoon?
    Talous ei ole sellaista eipäs juupas toimintaa.
    Minäkin voin sanoa, että pienituloisille pitää järjestää kaikki palvelut ilmaiseksi, silloin ei tarvitse jonottaa hävikkiruoka jonoissa.

    Pienituloisille kaikki palvelut ovatkin ilmaisia! Ei pienituloiset juuri veroja maksa saatikka kunnallisveroja. No joo työttömyyskorvauksesta tietysti maksavat mutta se nyt ei yhteiseen kassaan tuo yhtään mitään.

    Äänestä

Parempi varautua tulevaan kuin selitellä myöhemmin huonoja eilisen tekoja.
"Vippaskonstit" ovat nostaneet Kokkolan talouden erinomaiselle tasolle.
"Nähtäväksi jää, millä veroprosenteilla nämä taklaukset otetaan vastaan."

"Tässä ja nyt Kokkolan kaupungin talous näyttää - koronapandemia huomioiden tai paradoksaalisesti ehkä juuri sen takia -olevan suorastaan erinomaisella tolalla.
Syyskuun talousraportti luonnehti taloustilannetta hyväksi . Ylijäämää oli kertynyt noin yhdeksän miljoonaa euroa. Keskeinen syy tähän on valtion maksamat koronatuet valtionosuuksissa sekä yhteisöveroissa.
Verotuloja ja valtionosuuksia oli syyskuun loppuun mennessä kertynyt peräti 19 miljoonaa euroa enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Tästä johtuen Kokkolan kaupungin koko vuoden tulos on jäämässä selvästi ylijäämäiseksi.
Tilanne ei vain säilyy tällaisena. Vuosien 2022-2023 taloussuunnitelmassa arvioidaan, että toiminnan ja investointien rahavirta on noin 14 miljoonaa euroa miinuksella. Se tarkoittaa kaupungille hulppeaa, yli 50 miljoonan euron, lisävelanottoa."

Äänestä
  • Hulppeaa yli 50 miljoonan lisävelanotto se tarkoittanee köyhien kyykyttämistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hulppeaa yli 50 miljoonan lisävelanotto se tarkoittanee köyhien kyykyttämistä.

    Tuskin köyhien kyykyttämistä. Mutta on toki aihetta kontrolloida mihin sitä rahaa luukulta annetaan ja otettava selvää mihin rahat menee luukulla kävijältä. Kaikkea ei tarvitse olla ja saada niihin luukulta rahoitusta joten siinä suhteessa karsimista ainakin,

    Äänestä

Viimevuotinen veron lasku oli suuri virhe jollaista ei olisi uskonut kenenkään päättäjä puolustavan, varsinkaan Kokkolan talouslukujen valossa.

Äänestä

Kokkolassa+on+yli+20%+yli+65+vuotiaita+ikäihmisiä+ja+lisäksi+nuorempia+eläkeläisiä+ja+muita+sairaita.Eläkkeet+"jäädytettiin"+jo+1990+luvulla.Me+emme+kykene+nostamaan+kokkolan+taloutta,+koska+meidän+eläkkeet+jäävät+kokoajan+jälkeen+elinkustannusindeksistä.Hyvät+kokkolan+kaupungin+työntekijät+nostakaa+veroa+tai+voitte+myös+yhdessä+päättää,+että+palkkoja+ei+nosteta.Yli+koko+valtakunnan+voitte+vaatia+suomeen+eläkekattoa+niinkuin+muissa+sivistysvaltioissa+on+ollut+jo+pidemmän+aikaa,+silloin+voidaan+pieniä+eläkkeitä+nostaa+sellaisiksi,+että+niillä+voisi+paremmin+maksaa+niitä+palveluita+joista+teille+palkat+maksetaan.

Äänestä
  • Eihän kaupungin työntekijät välitä muusta omista rupattelu hetkistään.
    Liian suuret puheet ja palkat ovat vain kaupunkilaisten kusetusta.
    Työtkään eivät ole mitenkään vaativia "kansakoulupohjalla" pystyy tekemään, mutta silloin ei pääse "palkka kerhoihin".
    Miksi puhutaan vaativista töistä/tehtävistä eihän ihmisen järki ja ajatus ole kehittynyt vuosisataan muuta kuin huonompaan päin.

    Äänestä

Minä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuka vastustaa veroa jota aloitetaan maksamaan noin 16000 euron vuosituloista?
Ohessa taulukko vero selviää ihan katselemalla, alaraja noin 16000€/vuosi veroa 0% ja 80000€/vuosi ja vero noin 18%

https://www.veronmaksajat.fi/globalassets/tilastot/kunnallisveron-osuus-palkkatulosta-2020.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu