Saarijärven sivulla kerrotaan, että Saarijärven kuntaliitos on tarkoitus totetuttaa siten, että Saarijärvi jaetaan Äänekosken, Uuraisten ja Karstulan kesken. Miksi Karstulan päättäjät eivät ole kertoeneet tästä mitään? Kuntalaisilla voisi olla jokin mielipide asiasta.
Ollaanko Saarijärveä jakamassa Äänekosken, Uuraisten ja Karstulan kesken?
11
265
Vastaukset
- Anonyymi
Ohhoh. Onpa historiallinen tilanne: onko ennen jaettu mitään kuntaa osiin liitettäväksi eri kuntiin? Olisikohan Kalmari tulossa uuteen kuntaan?
- Anonyymi
Kunnista en tiedä, muutta isoja tehottomia yrityksiä on pirstottu ja myyty palasina muille yrityksille. Ajatus on ollut, että uusi omistaja osaa ja pystyy hoitamaan näiden "palasten" asioita entistä paremmin. Malli voi toimia kunnissakin. Saarijärvi on juuri tällainen jaettavaksi kypsä möhkökunta.
- Anonyymi
Kalmarissa oli taannoin kaksi koulua ja lähemmäs sata oppilasta. Nyt ei ole kouluja eikä paljon oppilaitakaan. Jos Kalmari liitetään Karstulaan, on selvää, että kylään tulee uutta toimeliaisuutta.
- Anonyymi
Karstula on melkoinen kunta ,sijoittuu isolle alalle neljän k.n kuntaan ja viel S.järveenkin. Olkaa ylpeitä,kun on noin aikaansaapa ja haluttu paikka !
- Anonyymi
Unohtakaa 4k kunta. Siitä on vain haitta Karstulalle. Sitä vastoin Karstula saa uutta potkua, jos Saarijärven pohjoisosat liitetään siihen.
- Anonyymi
Ei toki pilkota se on aivan mahdoton yhtälö. Havahtukaa kansan edustajat kunnissa ja ympäristössä!
- Anonyymi
Miksei pilkota? Esim. Saarijärven pilkkominen olisi kaikkien edun mukaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei pilkota? Esim. Saarijärven pilkkominen olisi kaikkien edun mukaista.
Ei. Ei. Ja EI
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei. Ei. Ja EI
Eikö EERO selvitysmies tajua että entisestä Pylkönmäestä pitäisi liittää Länsikalmari, Paajala ja Pääjärvi 4kkuntaan, jotta näiden palvelut olisivat lähempänä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö EERO selvitysmies tajua että entisestä Pylkönmäestä pitäisi liittää Länsikalmari, Paajala ja Pääjärvi 4kkuntaan, jotta näiden palvelut olisivat lähempänä.
Ei se niin mene etteikö se jotenkin mene. Mutta. Kuntalaisilta on kysyttävä ennen vapaaehtoista liittymistä.
- Anonyymi
Pilkoin tuos puita,tuli 8 klapia samasta !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-196035Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite875663Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993659- 1253644
- 1231406
- 571347
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301262- 381069
- 451053
- 261029