Oxfordin yliopiston tutkija Max Roser on nostanut esiin Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnellin

Anonyymi

Oxfordin yliopiston tutkija Max Roser on nostanut esiin Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnellin ennusteen toukokuulta.


Ruotsin valtionepidemiologi arvioi toisen aallon iskevän voimalla Suomeen.

Oxfordin yliopiston tutkija Max Roser on nostanut esiin Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnellin ennusteen toukokuulta.

Tegnell arvioi Financial Timesille, että Ruotsi olisi vahvoissa asemissa syksyllä alkavaan koronan toiseen aaltoon. Hänen mukaansa epidemian nopeampi leviäminen Ruotsissa olisi synnyttänyt ”korkean immuniteettitason”.

– Mutta Suomessa immuniteetin taso tulee olemaan hyvin matala. Onko Suomen pakko mennä jälleen täydelliseen sulkutilaan? Tegnell kysyi.

Koronavirustapaukset laskivat Suomessa lähelle nollaa kesäkuun puolivälin jälkeen ja pysyivät vähäisinä pitkälle elokuuhun asti.

Ruotsissa vahvistettujen Covid-19-tapausten määrä pysyi koko kevään ja kesän huomattavasti Suomea korkeammalla tasolla. Ratkaiseva käänne tapahtui lokakuussa, jolloin infektioiden määrä kääntyi Ruotsissa jyrkkään kasvuun.

Väestön määrään suhteutettuna Covid-19-tapausten viikoittainen keskiarvo on pysynyt Suomessa varsin tasaisena loka- ja marraskuussa. -Verkkouutiset-

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        343
        11603
      2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        41
        3517
      3. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        79
        3067
      4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        108
        2827
      5. 92
        2686
      6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        50
        2495
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        158
        2429
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        275
        2314
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1491
      10. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        14
        1470
      Aihe