Susille nappi otsaan..

Löytyipä kerrankin yksi tolkku ministeri, entinen pääministeri Juha Sipilä, joka uskaltaa julkisesti sanoa asian, niinkuin moni muukin susiasiasta aattelee.

Jotenka eiköhän ryhdytä tuumasta toimeen ja lasauteta tilaisuuden tullen kaikille pannoittamattomille susille se täysi- tai puolivaippanen nappi otsaan. Katellaan ja kuulostellaan sen jälkeen, minkälaiseksi tilastot muuttuvat susivahinkojen korvausten suhteen. Ja vaikuttaako se lintukantojen yms. riistan kohenemiseen.

On se vaan kumma jutska, että kun joku on aivan julkisesti sitä mieltä, että susia on vähennettävä, niin eikö vaan siihen kaikenkarvaiset märkäkorvat ala asian vastaisia mielipiteitään rupisemaan. Ja sitten, kun hyysärien suojelema susi raatelee elinkeinonharjoittajan tuotantoeläimen, tai metsästäjän kasvattaman metsästyskoiran, niin nämä kaikenkaravaiset märkäkorvat ovat hiljaa ja jurottavat vaan tuppisuina kaupunkilähiöitten betonikömmänöissään, vaikka muutoin pitävät suurta älämölöä asiassa, joka koskee jollakin tavalla vahingollisten susien lopettamisia.

Jotenka eiköhän ryhdytä aivan järjestelmällisesti lasauttelemaan susille nappia otsaan, koska Luke lakkaa pannoittamasta pannattomia susia 2021 kevättalvesta lähtien. Ja kun susipopulaation laskennassa ei huomioida muita kuin pannoitetetut sudet, niin napin otsaan saavat eivät näin ollen ole edes tilastoissa laskennallisesti mukana..

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnallisvaalit tulossa,läpi päästessä helikopteri kääntää suuntaa.
      Oikea ääniharava.ei muuta kuin äänestämään saadaan "Sudellekin"ääniä.
      -Alkavat painattaa "Susimukeja" puoluetuella,Talvivaarassa.
      Nimeksi: Nikkeli Susi!

      • Anonyymi

        Kyllä, hyrrätakista on kyse.
        Voi unohtaa täysin omaan arvoonsa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe