Susille nappi otsaan..

Löytyipä kerrankin yksi tolkku ministeri, entinen pääministeri Juha Sipilä, joka uskaltaa julkisesti sanoa asian, niinkuin moni muukin susiasiasta aattelee.

Jotenka eiköhän ryhdytä tuumasta toimeen ja lasauteta tilaisuuden tullen kaikille pannoittamattomille susille se täysi- tai puolivaippanen nappi otsaan. Katellaan ja kuulostellaan sen jälkeen, minkälaiseksi tilastot muuttuvat susivahinkojen korvausten suhteen. Ja vaikuttaako se lintukantojen yms. riistan kohenemiseen.

On se vaan kumma jutska, että kun joku on aivan julkisesti sitä mieltä, että susia on vähennettävä, niin eikö vaan siihen kaikenkarvaiset märkäkorvat ala asian vastaisia mielipiteitään rupisemaan. Ja sitten, kun hyysärien suojelema susi raatelee elinkeinonharjoittajan tuotantoeläimen, tai metsästäjän kasvattaman metsästyskoiran, niin nämä kaikenkaravaiset märkäkorvat ovat hiljaa ja jurottavat vaan tuppisuina kaupunkilähiöitten betonikömmänöissään, vaikka muutoin pitävät suurta älämölöä asiassa, joka koskee jollakin tavalla vahingollisten susien lopettamisia.

Jotenka eiköhän ryhdytä aivan järjestelmällisesti lasauttelemaan susille nappia otsaan, koska Luke lakkaa pannoittamasta pannattomia susia 2021 kevättalvesta lähtien. Ja kun susipopulaation laskennassa ei huomioida muita kuin pannoitetetut sudet, niin napin otsaan saavat eivät näin ollen ole edes tilastoissa laskennallisesti mukana..

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnallisvaalit tulossa,läpi päästessä helikopteri kääntää suuntaa.
      Oikea ääniharava.ei muuta kuin äänestämään saadaan "Sudellekin"ääniä.
      -Alkavat painattaa "Susimukeja" puoluetuella,Talvivaarassa.
      Nimeksi: Nikkeli Susi!

      • Anonyymi

        Kyllä, hyrrätakista on kyse.
        Voi unohtaa täysin omaan arvoonsa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      228
      6103
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3894
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      85
      2666
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2187
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1962
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      46
      1916
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1810
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1676
    9. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      38
      1579
    10. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1522
    Aihe