Susille nappi otsaan..

Löytyipä kerrankin yksi tolkku ministeri, entinen pääministeri Juha Sipilä, joka uskaltaa julkisesti sanoa asian, niinkuin moni muukin susiasiasta aattelee.

Jotenka eiköhän ryhdytä tuumasta toimeen ja lasauteta tilaisuuden tullen kaikille pannoittamattomille susille se täysi- tai puolivaippanen nappi otsaan. Katellaan ja kuulostellaan sen jälkeen, minkälaiseksi tilastot muuttuvat susivahinkojen korvausten suhteen. Ja vaikuttaako se lintukantojen yms. riistan kohenemiseen.

On se vaan kumma jutska, että kun joku on aivan julkisesti sitä mieltä, että susia on vähennettävä, niin eikö vaan siihen kaikenkarvaiset märkäkorvat ala asian vastaisia mielipiteitään rupisemaan. Ja sitten, kun hyysärien suojelema susi raatelee elinkeinonharjoittajan tuotantoeläimen, tai metsästäjän kasvattaman metsästyskoiran, niin nämä kaikenkaravaiset märkäkorvat ovat hiljaa ja jurottavat vaan tuppisuina kaupunkilähiöitten betonikömmänöissään, vaikka muutoin pitävät suurta älämölöä asiassa, joka koskee jollakin tavalla vahingollisten susien lopettamisia.

Jotenka eiköhän ryhdytä aivan järjestelmällisesti lasauttelemaan susille nappia otsaan, koska Luke lakkaa pannoittamasta pannattomia susia 2021 kevättalvesta lähtien. Ja kun susipopulaation laskennassa ei huomioida muita kuin pannoitetetut sudet, niin napin otsaan saavat eivät näin ollen ole edes tilastoissa laskennallisesti mukana..

4

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persanan takiako tämä aloitukseni tule kahdesti palstalle? Onkohan mun vanhassa tietsikassa jotain häikkää, kun tämä läppäri on jo yli 10 vuotta vanha asus ja windows 7 on kehissä.

    • Anonyymi

      Eivät ne märkäkorvat hiljaa ole vaan vahingoniloisia jos metsästyskoira tai tuotantoeläin joutuu susien suuhun. Se kertoo jo paljon mikä on koko homman pointti.
      Kansalaistottelemattomuus vaan pahentaa asioita joten kova painostus vaan lupapolitiikkaan koko ajan päälle.

    • Anonyymi

      Tämä kuulostaa nyt selkeästi metsästysrikokseen yllyttämiseltä. Miettikääpä ennen kuin avaudutte.

      • Anonyymi

        Kun pannoittamattomia susia ei kerran lasketa tilastoihin mukaan, ja jos nyt joku kotieläinvahingoista suivaantunut ampuu pannoittamattoman suden ja laittaa monttuun turpeen alle, eikä siitä kylillä huutele, niin eihän ne näin ollen edes näy missään. Eikä kukaan saa tapahtumasta miltään taholta mitään tietoa, kun ampuja ei asiasta puhu.

        Palstalla kirjoittelusta tuskin kukaan viranomainen tms. alkaa peräämään ketään metsästysrikokseen yllyttämisestä, koska tällaiset kirjoittelumme ovat useimmiten pelkkää skeidaa ja fiktioita, eli pelkkä mielipide.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4123
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      174
      3664
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      312
      2915
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2416
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2026
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      60
      1882
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      46
      1802
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      59
      1760
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1547
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1440
    Aihe