Susille nappi otsaan..

Löytyipä kerrankin yksi tolkku ministeri, entinen pääministeri Juha Sipilä, joka uskaltaa julkisesti sanoa asian, niinkuin moni muukin susiasiasta aattelee.

Jotenka eiköhän ryhdytä tuumasta toimeen ja lasauteta tilaisuuden tullen kaikille pannoittamattomille susille se täysi- tai puolivaippanen nappi otsaan. Katellaan ja kuulostellaan sen jälkeen, minkälaiseksi tilastot muuttuvat susivahinkojen korvausten suhteen. Ja vaikuttaako se lintukantojen yms. riistan kohenemiseen.

On se vaan kumma jutska, että kun joku on aivan julkisesti sitä mieltä, että susia on vähennettävä, niin eikö vaan siihen kaikenkarvaiset märkäkorvat ala asian vastaisia mielipiteitään rupisemaan. Ja sitten, kun hyysärien suojelema susi raatelee elinkeinonharjoittajan tuotantoeläimen, tai metsästäjän kasvattaman metsästyskoiran, niin nämä kaikenkaravaiset märkäkorvat ovat hiljaa ja jurottavat vaan tuppisuina kaupunkilähiöitten betonikömmänöissään, vaikka muutoin pitävät suurta älämölöä asiassa, joka koskee jollakin tavalla vahingollisten susien lopettamisia.

Jotenka eiköhän ryhdytä aivan järjestelmällisesti lasauttelemaan susille nappia otsaan, koska Luke lakkaa pannoittamasta pannattomia susia 2021 kevättalvesta lähtien. Ja kun susipopulaation laskennassa ei huomioida muita kuin pannoitetetut sudet, niin napin otsaan saavat eivät näin ollen ole edes tilastoissa laskennallisesti mukana..

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persanan takiako tämä aloitukseni tule kahdesti palstalle? Onkohan mun vanhassa tietsikassa jotain häikkää, kun tämä läppäri on jo yli 10 vuotta vanha asus ja windows 7 on kehissä.

    • Anonyymi

      Eivät ne märkäkorvat hiljaa ole vaan vahingoniloisia jos metsästyskoira tai tuotantoeläin joutuu susien suuhun. Se kertoo jo paljon mikä on koko homman pointti.
      Kansalaistottelemattomuus vaan pahentaa asioita joten kova painostus vaan lupapolitiikkaan koko ajan päälle.

    • Anonyymi

      Tämä kuulostaa nyt selkeästi metsästysrikokseen yllyttämiseltä. Miettikääpä ennen kuin avaudutte.

      • Anonyymi

        Kun pannoittamattomia susia ei kerran lasketa tilastoihin mukaan, ja jos nyt joku kotieläinvahingoista suivaantunut ampuu pannoittamattoman suden ja laittaa monttuun turpeen alle, eikä siitä kylillä huutele, niin eihän ne näin ollen edes näy missään. Eikä kukaan saa tapahtumasta miltään taholta mitään tietoa, kun ampuja ei asiasta puhu.

        Palstalla kirjoittelusta tuskin kukaan viranomainen tms. alkaa peräämään ketään metsästysrikokseen yllyttämisestä, koska tällaiset kirjoittelumme ovat useimmiten pelkkää skeidaa ja fiktioita, eli pelkkä mielipide.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5866
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3275
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe