Susille nappi otsaan..

Löytyipä kerrankin yksi tolkku ministeri, entinen pääministeri Juha Sipilä, joka uskaltaa julkisesti sanoa asian, niinkuin moni muukin susiasiasta aattelee.

Jotenka eiköhän ryhdytä tuumasta toimeen ja lasauteta tilaisuuden tullen kaikille pannoittamattomille susille se täysi- tai puolivaippanen nappi otsaan. Katellaan ja kuulostellaan sen jälkeen, minkälaiseksi tilastot muuttuvat susivahinkojen korvausten suhteen. Ja vaikuttaako se lintukantojen yms. riistan kohenemiseen.

On se vaan kumma jutska, että kun joku on aivan julkisesti sitä mieltä, että susia on vähennettävä, niin eikö vaan siihen kaikenkarvaiset märkäkorvat ala asian vastaisia mielipiteitään rupisemaan. Ja sitten, kun hyysärien suojelema susi raatelee elinkeinonharjoittajan tuotantoeläimen, tai metsästäjän kasvattaman metsästyskoiran, niin nämä kaikenkaravaiset märkäkorvat ovat hiljaa ja jurottavat vaan tuppisuina kaupunkilähiöitten betonikömmänöissään, vaikka muutoin pitävät suurta älämölöä asiassa, joka koskee jollakin tavalla vahingollisten susien lopettamisia.

Jotenka eiköhän ryhdytä aivan järjestelmällisesti lasauttelemaan susille nappia otsaan, koska Luke lakkaa pannoittamasta pannattomia susia 2021 kevättalvesta lähtien. Ja kun susipopulaation laskennassa ei huomioida muita kuin pannoitetetut sudet, niin napin otsaan saavat eivät näin ollen ole edes tilastoissa laskennallisesti mukana..

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persanan takiako tämä aloitukseni tule kahdesti palstalle? Onkohan mun vanhassa tietsikassa jotain häikkää, kun tämä läppäri on jo yli 10 vuotta vanha asus ja windows 7 on kehissä.

    • Anonyymi

      Eivät ne märkäkorvat hiljaa ole vaan vahingoniloisia jos metsästyskoira tai tuotantoeläin joutuu susien suuhun. Se kertoo jo paljon mikä on koko homman pointti.
      Kansalaistottelemattomuus vaan pahentaa asioita joten kova painostus vaan lupapolitiikkaan koko ajan päälle.

    • Anonyymi

      Tämä kuulostaa nyt selkeästi metsästysrikokseen yllyttämiseltä. Miettikääpä ennen kuin avaudutte.

      • Anonyymi

        Kun pannoittamattomia susia ei kerran lasketa tilastoihin mukaan, ja jos nyt joku kotieläinvahingoista suivaantunut ampuu pannoittamattoman suden ja laittaa monttuun turpeen alle, eikä siitä kylillä huutele, niin eihän ne näin ollen edes näy missään. Eikä kukaan saa tapahtumasta miltään taholta mitään tietoa, kun ampuja ei asiasta puhu.

        Palstalla kirjoittelusta tuskin kukaan viranomainen tms. alkaa peräämään ketään metsästysrikokseen yllyttämisestä, koska tällaiset kirjoittelumme ovat useimmiten pelkkää skeidaa ja fiktioita, eli pelkkä mielipide.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe