Alkukeväästä pitkälle syksyyn päristelevät, välillä se on yhtä helvettiä. Etenkin kun öisinkin pitää päristellä!
Mopojen pärinä sietämätöntä
Anonyymi
2791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Joo joo kyllä tuosta nyt jaksetaan jauhaa oliko muuta?
Mutta se on totta.
Eikö kukaan viitsi tehdä joka osaa niin kansalaisaloite nimen keruuta nettiin. Valtakunnallinen ongelma. Aivan varmasti nimiä tulisi vaadittu 50 000 äkkiä kun nimiekeruuadressia infoaisi.
Vaatimus voisi olla että mopokortti yms mönkijä kortit vasta 18 vuotiaana tai pakollinen alkuperäinen pakoputki sinetteineen mopoihin ja mönkijöihin sekä kevareihin ym. Ilman sinettiä jos poliisit tapaa tieliikenteessä niin kunnon sanktiot, kilvet ja kortti pois.
Vanhempien on vastuu edelleen niiden kuuluu huolehtia siitä jotta kotia tullaan 22.00.viimeistään.
Ja katsotaan että se mopo on ajokuntoinen eikä mikään viritetty rakkine jolla ihmisiä häiriköidäään
Lapset pois huonoilta vanhemmilta.
Mutta kun ei vanhemmat tätä noudata, kansalaisaloite mopojen häiritsevästi pärinästä ja yksi lakimuutos voisi toimia, kotiintuloaika kello 22.00.
Päristely pitäisi kieltää klo 22:00 jälkeen, pe-la saisivat klo 23:00 saakka päristellä. Tuon jälkeen päristelijöille kunnon sakot.
Ja yhteiskunta maksaa
Miksi se pitäisi sallia ylipäätään? Kaikissa moottoriajoneuvoissa on lähtökohtaisesti kunnon äänenvaimentimet ja ne kun ovat kunnossa, ei se ajelu ketään häiritse. Se että viritetään ja tehdään ne mopot sun muut kovaäänisiksi, voidaan katsoa tahalliseksi kiusanteoksi ja häiriöksi ympäristölle ja se on jo yksiselitteisesti kielletty. Ketä se palvelee, että niille kersoille pitäs antaa yhtään siimaa, että silloin ja silloin saa häiritä muita?
Miksi poliisi ei valvo lakia ja armotta sakota noita päristelijöitä? Aikaa kyllä on kytätä ylinopeuksia, sakottaisi myös mopoilijoita.
Katsokaa YouTubesta näitä päristelyvideoita. Poliisit hyvin harvoin kirjoittaa sakot, kehuvat vain poikien mopoja ja korkeintaan nuhtelevat, siitäkös nämä jonnet innostuu häiriköimään ja ajelemaan laittomilla vehkeillä kun nämä nykyajan pehmopoliisit eivät sakota heti eka virheestä niin oppisivat ettei parane rikkoa lakia ja mopon oltava kunnossa. Selityksiä näillä kaduilla riittää. Poliisit vain myhäilee, kerran olen juutuutissa nähnyt poliisin joka pärjäisi jonnelle että "älä selitä"!
Se on huono juttu kun kasvavassa iässä jo opetetaan näille lapsille että laki ei heitä koske!
Minua niinvituttaa tällainen yhteiskunta.
Poliisi keskittää kaiken tarmonsa "vihapuhetta" kohtaan, ei ole aikaa päristelijöitä sakottaa.
Minä tein vanhasta joulukoristeesta, olkipukista muokkaamalla mopojonnen. Neuloja tökin mopojonnen kuvatukseen.
Suatana käv hakemassa muutaman pärryyttäjän hotteisiisa. Siinei siivenräpyttäjillä olu mittään jakkoo. Nyt hyö on oekeessa paekassa.
Päristelijöitä harventaa luonnollinen poistuma sieltä tyhmimmästä päästä...
Pitäisi vaan poistumistahdin olla rivakampaa kertaluokkaa.
Juuri näin, liian hitaasti poistuvat.
Joku kertoi että menehtyneet nuorukaiset olisivat olleet kihloissa keskenään. Kauheaa jos yhteinen tulevaisuus katkesi tuolla tavoin.
Kesällä ajoivat yleensä aina koko yön. Aamu 6:een ajoivat kaasu pohjassa edestakaisin.
Ei nyt ihan noin sentään. Minä näin kun ne kävivät säännöllisin väliajoin tumputtamassa pusikossa. Pari junioria aina kerrallaan.
Aina vaan soitto 112 jos häiriö jatkuu pitempään, mitä enemmän kuormitamme poliisia häiriöpärinästä niin pian päättäjien on tehtävä jotain..
Tuo on hyvä idea, minuakin neuvottiin täälä meidänkylällä niin tekemään, mutta ei toimi. Pitää soittaa virka-aikana naapuripitäjän poliisille, joka vastaa vain muutamana päivänä viikossa, tiettyinä kellonaikoina, ei päivystystä enää ja omalla kylällä ei ole poliisia.
Miksi soittaa poliisille suoraan?
Koska hätäkeskus ei suostunut kääntämään, eikä täälläpäinkään ole poliisia enää ja toinen poliisipiiri ei tietenkään ole kiinnostunut, se on tätä nykyään. Ja viikolla on turha soitella, ei ne lähde, kun ei ole näyttöä, tässä on kaikki ongelmat, kun pikkukylällä asutaan.
Ei poliisi ehdi, kaikki aika menee netin vihapuheen tutkimiseen, tästä on ministerin määräys.
No miksi pitää soittaa poliisille suoraan!! Hätäkeskus yleensä poliisille tehtävät antaa kun sinne kertoo missä ja miksi poliisia tarvitaan.
Poliisille ei voi soittaa koska ei ole numeroa mihin soittaa, aina 112 jos haluat lanssin tai poliisin, ja lanssia ei kannata kutsua koska taksilla pääsee hoitoon nopeammin ja varvemmin.