pienoisrautatien maisemaa

vinkkejä linkkejä?

styroksi ja uretaani on tuttua mutta miten puut ja pensaat tehdään jne
101597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen itse käyttänyt seuraavaa tapaa puihin ja pensaisiin erilaisissa pienoismalleissa.
Ostat jostain kaupasta (lähinnä sauna yms tavaraa myyvästä) sellaista aitoa luonnon pesusientä.
Myydessä semmoinen 30 - 40 cm pitkä, lituska kovahko, sieni.
Sen kun koastelet, niin se turpoaa moninkertaiseksi.
Anna kuivua, niin jää siihen turvoneeseen muotoon.
leikkele, revi, nypi siitä sopivan kokoisia tuppoja ja muotoile hieman.
Haet metsästä risuja, joissa on pieniä oksanhaaroja 8Muutaman millin paksuisia), niistä saat puille rungot.
Liimaa pesusienituppoja näihin oksiin ja liiman kuivuttuä muotoile lopulliseen muotoon.
Värjää ne mieleiseksi esim vesiväreillä.
Kokeile väriä ensin hukkapalaan.
Pensaita saat samasta materiaalista muotoilemalla ja maalaamalla.
Leikkää oensaan maata vasten tuleva osa hiukka tasaiseksi, niin pysyy pystyssä. alustasta riippuen, voit pensaan sisään liimata hammas- tao coctailtikun pätkän, niin saat siirrettävän pensaan, jonka tökkäät tuon tikun avulla paikoilleen.
Vaihtoehtona sitten tuolle sienelle on ihan metsästä saatava jäkälä.
Jäkälämn kun kuivaa, niin sen voi taasen värjätä mieleisekseen.
Tuosta sienestä sen verran, että yhdestä sellaisesta saa jo ika ison metsikönkin, eikä maksa loppujen lopuksi paljoa.

Äänestä

Jos et oo tutustunu ko. lehteen, niin suosittelen. Sisältää erinomaisia artikkeleja eteenkin pienoisrautatieharrastajille. Ei oo montaa numeroa siitä, kun lehdessä neuvottiin tekemään havupuita - ja hyvältä näytti!

Äänestä
  • Millähän saisi puut näyttämään aidoilta 1:18 mittakaavassa, pienoisrautatiethän on paljon pienemmässä mittakaavassa johon se sienijuttu varmaan käy. Suunnitelmana saada aikaan jonkunlainen dioraama 1:18 metalliauton taustaksi.

    Äänestä

  • juu kiitos vinkeistä.
    pienoismalli lehteä selasin puodissa.
    sadasta sivusta 99 sivua oli rc autoja ja lentokoneita, hinta 6,50,-
    eli ei oo mun lehti....
    tosin vanhoja vois käydä kattomassa divarista

    Äänestä

  • jaska kirjoitti:

    juu kiitos vinkeistä.
    pienoismalli lehteä selasin puodissa.
    sadasta sivusta 99 sivua oli rc autoja ja lentokoneita, hinta 6,50,-
    eli ei oo mun lehti....
    tosin vanhoja vois käydä kattomassa divarista

    Pienoismallilehti on aika tylsä läpyskä nyt, haluaisin lehdessä olevan esimerkiksi uusien julkaistujen pienoismallien arvosteluja/esittelyjä, rakennusvinkkejähän jo jonkin verran onkin mutta lisää niitä ja parempia kuvia. Muovirakennussarjojen lisäksi lehdessä saisi olla metallisten autojen pienoismalleista juttua, esim. itseäni kiinnostava 1:18 mittakaava.
    No, onneksi netistä löytyy juuri sitä mikä kiinnostaa...

    Äänestä

  • pienoismalleista innostunut kirjoitti:

    Pienoismallilehti on aika tylsä läpyskä nyt, haluaisin lehdessä olevan esimerkiksi uusien julkaistujen pienoismallien arvosteluja/esittelyjä, rakennusvinkkejähän jo jonkin verran onkin mutta lisää niitä ja parempia kuvia. Muovirakennussarjojen lisäksi lehdessä saisi olla metallisten autojen pienoismalleista juttua, esim. itseäni kiinnostava 1:18 mittakaava.
    No, onneksi netistä löytyy juuri sitä mikä kiinnostaa...

    Olen samaamieltä tarvis saada uus lehti suomeen, on tietysti ulkomaiset lehdet saatavuus vaikeaa ja kaikki maksaa.

    Äänestä

  • jaska kirjoitti:

    juu kiitos vinkeistä.
    pienoismalli lehteä selasin puodissa.
    sadasta sivusta 99 sivua oli rc autoja ja lentokoneita, hinta 6,50,-
    eli ei oo mun lehti....
    tosin vanhoja vois käydä kattomassa divarista

    En tarkottanutkaan, että tilaisit. Kirjastossahan noita on ihan ilmaiseksi. Ja mitä niitä itte oon lueskellu, noin viidesosa jutuista kiinnostaa meikäläistä. Siihen neljään viidesosaan kuuluu muuten noi pienoisrautatietkin, että ehkä siitä syystä tuntuu, että niihin keskitytään liikaakin. Mutta käy kirjastossa kierros, ainakin siitä puun teko -ohjeesta luulis olevan hyötyä.

    Äänestä

Nukkekoti harrastajat tekevät puutarhoja 1:12 mittakaavassa, kannattaa harkita niitä ohjeita.

Äänestä

Itse ostin Woodland Scenicin puun rakennussarjoja ja hinta laatu suhde oli mielestäni aika lailla kohdallaan. Puista tuli ihan kivan näköisiä ja ei tarvinnut muuta kuin maalata rungot ja liimailla paketin mukana tullutta vihreää tappuraa oksiin. Ensin pohdin jos olisin itse alkanut värjäämään ja pilkkomaan superlonia mutta tulin siihen tulokseen että ei maksa vaivaa ja ostin sarjoja joissa taisi olla peräti 40 puuta per pussi.

Maisemointiin hiekan hain lasten leikkipaikalta ja siivilöin kahden eri kokoisen teesihdin läpi eli sain todella hienoa hiekkaa ja se siivilöinnin "välikoko" oli juuri sopivaa sepeliksi radalle eli kaksi kärpästä yhdellä iskulla....ja jos haluaa aivan pölyä niin ohutta hiekkaa siivilöi vielä esim sukkahousun tai nylon sukan läpi (kandee eka kysyä eukolta lupa *nimimerkillä en kysyny*) ja läpi tuleva hiekka on täysin pölyä eli on todella hyvää sorateiden päälystämiseen. Tosin maasto ennen hiekotusta kannattaa maalata halvimmalla esim ruskehtavalla maalilla (maalikaupan halvin maali) ja kun maali on vielä märkää niin ripottelee hiekkaa päälle ja kevyesti taputtelee sormilla että hiekka jämähtää maaliin ja kuivuttua imuroi liiat pois.

Metsän kohdalla sama maali homma mutta siihen lisäksi "töpöttää" pensselillä eri ruskean ja vihreän värejä kuivuneen hiekoituksen päälle ja märän pensselöinnin jälkeen heti ripottelee ohutta "ruoho pölyä".
Maaliruiskulla voi viimeistellä lopputulosta ja lisätä metsään esim. kaatuneita puita. Ulos vaan sivuleikkureiden kanssa ja rapsii ohuimpia oksia esim kuusesta tai männystä ja repii neulaset pois niin sa hyviä "lahoavia" runkoja metsän pohjalle.

Keinoja lienee monia mutta ite tein näin ja en tavoitellut kuuta taivaalta eli olen tyytyväinen lopputulokseen.
: )

Äänestä
  • Unohin mainita pensaista...pensaat tein valmiiksi värjätystä superlonista ja kun nämä revityt superlon palat oli liimattu paikalleen ohensin erikeper liimaa vedellä ja vesiväri pensselillä sivelin liimaa superlonin päälle ja ripottelin pölymäistä vihreää "koktailia" liimaan. Koktailin tein sekottamalla 3 eri vihreän sävyistä sirotetta eli tuli kirjavia pusikoita. Tausta pusikkoina nämä toimii hyvin. Jäkälä on liian "karkeaa" pusikoiksi. Jäkälästä saa hyviä kitukasvuisia puita mutta muuhun se ei oikein sovi...siis mun mielestä. Metsän pohjalle pusikoita saa hyvin kun ripottelee maalatulle pinnalle esim Woodland Scenicin Coarse Turfia....mutta ei liikaa...eihän koko metsä ole pelkkää pusikkoa (ja sävyttä ämaaliruiskulla). Radan pientareen heinikon tein NOCHin Gras-Florista (löytyy eri värisävyjä). Leikkasin sen ensin noin 0,5-1 cm liuskoiksi ja sitten pätkin sen liuskan vajaan 1 cm pituisiksi paloiksi..osa oli lyhempiä ja liimasin erikeperillä. väritystä pehmensin myöhemmin maaliruiskulla. Kun näitä "istuttaa" pienillä väleillä että hiekka tai sepeli paistaa alta ja välistä lopputulos on aika hyvä..no jos taas ei hae täydellisyyttä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jaska kirjoitti:

vinkkejä linkkejä?

styroksi ja uretaani on tuttua mutta miten puut ja pensaat tehdään jne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu