Glenn Hughes

Oli ihan pakko tulla tänne aloittamaan uusi keskutelu, vaikka olen jo aloittanut sellaisen useammastakin artistista. Glenn Hughes, siinä vasta laulaja. Todisti kykynsä jo Deep Purplessa 1973-76, mutta on kajautellut senkin jälkeen. Ja vaikka käytti päihteitä vuosikaudet, niin yhä ääni on tallella ja melkein muuttumattomana. David Coverdalen ääni ei ole enää ihan entisessä terässä (pystyy yhä laulamaan ainakin ihan jees, matalammalla ja pehmeällä äänellä laulaessa kuulostaa aika hyvältä vieläkin, ainakin ikäisekseen), Robert Plantinkin entinen ääni on lähes kadonnut (hän on mennyt Zepin jälkeen äänensä ehdoilla ja keksinyt keinon tulkita musiikkia) ja Rob Halfordkaan ei enää yllä aivan entiin mittoihin äänellisesti. Elämä ja ikä ovat tehneet tepposensa. Mutta Glenn sen kuin vain kajauttelee. Hän ja Paul Rodgers taitavat olla niitä harvoja rocklaulajia, jotka ovat säilyttäneet jotakuinkin äänensä (Paul Rodgersin ääni on ehkä jopa hieman parantunut ajan saatossa ja saanut lisää vahvuutta).

Mitä mieltä olette tästä laulajasta, Glenn Hughesista?

8

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Olipas hauska uus tuttavuus tuo jälkimmäinen. Tunnistin heti rumpusoundeista Jason Bonhamin, isänsä poika. Ja oikein Bonamassa vielä kitarassa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olipas hauska uus tuttavuus tuo jälkimmäinen. Tunnistin heti rumpusoundeista Jason Bonhamin, isänsä poika. Ja oikein Bonamassa vielä kitarassa.

        Glenn se vaan jaksaa painaa. Ääni vain parantunut vuosien saatossa.


      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        https://www.youtube.com/watch?v=PGAb5RlBxlc

        Tuossa sitä korkeampaakin rekisteriä, minne ei enää muut konkarit yllä.

        Glenn Hughes on super.


    • Nyt en enää sano mitään. Menin ihan sanattomaks tosta Glennin esityksestä, johon laitoin yläpuolelle linkin. Mies vaan vetää miten haluaa ja niin kovaa ja korkealta kuin haluaa. Tää mies ei ole tästä maailmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4772
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3232
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2969
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1727
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1500
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1322
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1039
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      106
      981
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      973
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      971
    Aihe