Glenn Hughes

Oli ihan pakko tulla tänne aloittamaan uusi keskutelu, vaikka olen jo aloittanut sellaisen useammastakin artistista. Glenn Hughes, siinä vasta laulaja. Todisti kykynsä jo Deep Purplessa 1973-76, mutta on kajautellut senkin jälkeen. Ja vaikka käytti päihteitä vuosikaudet, niin yhä ääni on tallella ja melkein muuttumattomana. David Coverdalen ääni ei ole enää ihan entisessä terässä (pystyy yhä laulamaan ainakin ihan jees, matalammalla ja pehmeällä äänellä laulaessa kuulostaa aika hyvältä vieläkin, ainakin ikäisekseen), Robert Plantinkin entinen ääni on lähes kadonnut (hän on mennyt Zepin jälkeen äänensä ehdoilla ja keksinyt keinon tulkita musiikkia) ja Rob Halfordkaan ei enää yllä aivan entiin mittoihin äänellisesti. Elämä ja ikä ovat tehneet tepposensa. Mutta Glenn sen kuin vain kajauttelee. Hän ja Paul Rodgers taitavat olla niitä harvoja rocklaulajia, jotka ovat säilyttäneet jotakuinkin äänensä (Paul Rodgersin ääni on ehkä jopa hieman parantunut ajan saatossa ja saanut lisää vahvuutta).

Mitä mieltä olette tästä laulajasta, Glenn Hughesista?

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Olipas hauska uus tuttavuus tuo jälkimmäinen. Tunnistin heti rumpusoundeista Jason Bonhamin, isänsä poika. Ja oikein Bonamassa vielä kitarassa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olipas hauska uus tuttavuus tuo jälkimmäinen. Tunnistin heti rumpusoundeista Jason Bonhamin, isänsä poika. Ja oikein Bonamassa vielä kitarassa.

        Glenn se vaan jaksaa painaa. Ääni vain parantunut vuosien saatossa.


      • Anonyymi

      • Norppa83

    • Nyt en enää sano mitään. Menin ihan sanattomaks tosta Glennin esityksestä, johon laitoin yläpuolelle linkin. Mies vaan vetää miten haluaa ja niin kovaa ja korkealta kuin haluaa. Tää mies ei ole tästä maailmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3690
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      58
      3294
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2714
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2281
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1926
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1406
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1182
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      973
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      943
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      157
      933
    Aihe