APUA MUN KANI EI SYÖ HEINÄÄ

Anonyymi

Mun kani ei enää syö riitävästi heinääää!!!!!! 😭😭😭 jq sit se kuolee kun ei syö heinäääääääää!!!!!!! Kun sillä on hyvälaatusta heinää ja se vaan silppuaa sen eikä syö sitå ja sitä ei oo ikinä yöllä syöty yhtään eikä se syö sitä jajos se mukamas syö niin se ei yhtään häviä se heinän määrä ja se saa ihan tosi vähän muuta ruokaa mut eis yö heinää ees heinätelineewtä ja papanat on ihan samankokosia kun puolikkaat rusinat😭😭😭😭 MITEN MÄ SAAN SEN SYÖMÄÄN HEINÄÄÄÄÄÄÄ!!!

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei munkaan kani syö yöllä heinää ja se syö päivässä jonkun tennispallon kokosen kasan ja se on kuitenki jo aikuinen eikä vauva joten ei kanin tarvi eessyödä heinää ku joku tulitikkuaskin kokonen kasa vuorokaudessa:)

    • Anonyymi

      Mitäs jos ostat vaan niitä täysrehu pellettejä kuten altromin? silloinhan ei tarvitse miettiä tuommoisia kun niissähän on heinää.

    • Anonyymi

      Heinän syömättömyys voi johtua monesta syystä, mutta jos se on muuten aivan terve (papanoi, on reipas, jne.) ja syö heinääkin vähän, niin sillä ei oo suurta hätää. Heinän laadussakaan ei oo näköjään ongelmaa, vaan on vehreetä ja kortista?? Voi olla, että annat sille liikaa tuoreita tai pellettejä, joka johtaa siihen, että seei syö enää paljoa heinää. Mitä sä voit tehdä. Voit laittaa heinän sekaan yrttejä ja välillä jotain herkkuja tai pellettejä. Voit myös tehdä heinäleluja vessapaperilullista ja kananmunakennoista, niin se saattais motivoida kanias syömään heinää :)

    • Anonyymi

      hammasvika joten et oo hoitanu välttämättä oikein. heinää kanilla pitäis olla 24/7 ja muuta pureskeltavaa ELÄINLÄÄKÄRIIN KU OIS JO

      • Anonyymi

        Ei voi varmaksi sanoa onko toisen kanilla hammasvika vai ei:) Minun vinkki jos kani ei syö heinää on että ostaa sellasta "herkkuheinää" ja sekottaa sitä sitten timoteiheinään niin pitäis alkaa maistua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      260
      9730
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5493
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5109
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      69
      4780
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      189
      2298
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2209
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      300
      1809
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1527
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1441
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1103
    Aihe