Hei.
Minkälainen sakko voisi olla edessä jos 5 rekisteröidyssä henkilöautossa on 6 kyydissä ja tietty se yksi takana ilman turvavyötä.
Meneekö päiväsakoille vai rikesakko?
Henkilölukumäärän ylitys
6
219
Vastaukset
- Anonyymi
Autosi viedään takavarikoidaan ja viedään romikselle.
- Anonyymi
...ja ajokortti otetaan hyllylle kahdeksi vuodeksi. Lisäksi uuden kirjalliset kokeet- ja inssiajo.
- Anonyymi
Hoh, hoijaa tätä tuulipukukansan lain tuntemusta. Ei edes sinne päinkään.
Tieliikennelaki muuttui 1.6.2020 jolloin liikennerikkomusten rikesakot poistuivat ja tilalle tulivat liikennevirhemaksut.
Ylimääräisestä matkustajasta seuraa kuljettajalle 140 euron liikennevirhemaksu, mutta
koska yksi matkustajista on ilman turvavyötä maksua korotetaan 40 eurolla.- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Ja ylimääräinen lähtee jatkaan matkaa kävellen ellei ole jossain korvessa -30 pakkasta.
- Anonyymi
Joka otetaan kyytiin kun maijan takavalot häviää näkyvistä. Eihän nyt kaveria voi jättää ryyppyporukasta poliisin tai pikku sakon takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4918547Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2694815Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879