Nyt hälistään ja sometetaan hirveästi Kalevalan kankahista ja lentokentästä. Todellisuus on karu tällä peitellään asiaa että vesilaitos yhtiöitetään aivan huomaamatta kun kaupunkilaiset kiinnittävät huomionsa näihin kahteen asiaan. Jos näin käy niin kuhmolaiset maksaa sen jälkeen vedestä "hunajaa".
Suuri "puhallus" menossa Kuhmossa
Anonyymi
10571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Naapurikunnassa alensivat veroprosentinkin, täällä tällaista riistoa.
Näissä yhtiöittämisissä eikö ole se vaara, että jonain päivänä kun joku tarjoaa tarpeeksi rahaa ostoaikeissa niin se helposti myydään. Muistamme sen Kainuun Valon osakkeiden myynnin liiankin hyvin.
Sitten kuntalaiset saavat maksaa vedestään maltaita.
Puhdas vesi voi tulevaisuudessa olla tosi arvokasta, tuntuu tosi oudolle että vesilaitos pitää siirtää eri yhtiön alle. Tässä olisi kansanäänestyksen paikka...
Tuleekohan juoksevalle vedelle joskus siirtomaksu. Voisi olla mahollista.
Onhan se jopa todennäköistä. Seuraavaksi sitten siirtomaksut jätevedelle ja hulevedelle. Kyllähän putkistoja ajan myötä pitää uusia ja vesiä käsitellä
Kohta pitää sammuttaa valot ja lopettaa veden lotraus.On niin kallista molemmat jotta muutan pois täältä kurjuuvesta.Näköjään on moni jo lähtenyt.
Surkeaksi menee elämä korvessa, kun eliitti nilkit juhlii kaupunkin humussa immeisten rahoilla?
Kaupungin johto ottaa nyt kaiken irti ja jättää kuihtuvan Kuhmon taakseen.
Nyt vastaveto oikeasti ennenkuin on myöhäistä. Tässä maassa maksetaan jo hulevedestä. Vesiä ei saa yksityistää ja myydä missään tapauksessa. Kuhmo pitäköön puolensa. Tehdystä sähkövirheestä on viisastuttava. Rosvoajat ovat jo asialla.
Minkälainen on tämä tulossa oleva EU:n juomavesidirektiivi, johon Kuhmolaisen jutussa viitattiin. Voiko joku kertoa mistä tässä on kysymys?
Tuolta tietoa
https://blogi.thl.fi/uusi-juomavesidirektiivi-tulee-voimaan-ensi-syksyna-tarkoituksena-vesiturvallisuuden-parantaminen/