Talomme naapurissa on alkanut rakennustyömaa ja sen työmiehet parkkeeraavat autojaan meidän pihaan. Vieraspaikat on nyt arkisin ihan täynnä. Miten sen voisi fiksusti kieltää?
Parkkipaikat väärässä käytössä
7
91
Vastaukset
- Anonyymi
Työmiehet lienevät virolaisia ja venäläisiä, tai mikä pahinta viron-venäläisiä, noihin ei mikään fiksu kieltäminen tehoa.
- Anonyymi
Jos jotain haluatte tapahtuvan, menette kyseisen rakennustyömaan työmaatoimistoon ja esitätte asianne pääurakoitsijan mestareille ja kerrotte, että tuotte heille "parkkimaksut" maksettaviksi.
- Anonyymi
Uusi tieliikennelaki (729/2018) tuli voimaan 1.6.2020. Uuteen tieliikennelakiin ei enää sisälly säännöstä, jonka mukaan pysäköinti yksityisellä alueella olisi kiellettyä ilman maan omistajan tai haltijan lupaa. Joissakin kunnissa pysäköintivalvonta on muutoksen seurauksena kieltäytynyt valvomasta pysäköintiä taloyhtiön parkkialueella.
Mistä te nyt viette niitä sakkoja tai parkkimaksuja työmaa toimistoon. Nehän vaan nauraa Teille ja laittaa laput roskikseen.....- Anonyymi
> Joissakin kunnissa pysäköintivalvonta on muutoksen seurauksena kieltäytynyt valvomasta pysäköintiä taloyhtiön parkkialueella.
Joissain kunnissa? Vantaalla kunnallinen pysäköinninvalvonta kieltäytyi valvomasta asunto-osakeyhtiöiden alueita jo 20 vuotta sitten. Resurssit käytetään hyödyllisempään, kuten sakottamaan kadun varteen pysäköityjä autoja, joiden oikeanpuoleiset renkaat ovat reunaviivan päällä = maastopysäköinti. Tarpeellista toimintaa kapeilla ja vähäliikenteisillä asunalueiden väylillä.
Tuohon luvattomaan pysäköintiin tepsii vain ja ainoastaan nämä maksulliset pysäköinninvalvojat. Pitää tehdä sopimus ja laittaa asianmukaiset kyltit. Taloyhtiön rahaa palaa, mutta kyllä se sitten toimiikin. Mikään muu ei toimi - ei pelkät laput ketään kiinnosta, kukkapurkit yms. nostellaan syrjään.
Tuota keinoa pitänyt käyttää myös oman talon asukkaisiin. Läskiperseet parkkeerasi jo rapun oven eteen tai nurmikolle, kun eivät jaksaneet lyllertään 30 m päähän parkkipaikalleen. Ja kun pari omaa auton pitkin poikin pihassa, niin sitten tuli naapuritalojen remppamiesten autot ja peräkärryt myös parkkiin. Peräkärryt luonnollisesti pihassa myös kaikki yöt ja viikonloput. - Anonyymi
Pihalle kyltti: "Luvattomasta parkeeraamisesta 100€, parkeeraamalla hyväksyt ehdot".
Edellämainittu myös venäjäksi, että parkkeeraajatkin osaavat lukea...
Sitten saavat naureskella kun, parkkimaksut menevät perintään.
- Anonyymi
Jos auton kaikki neljä rengasta on salaperäisesti puhjennut päivän aikana, ehkä parkkeeraus siinä paikassa vähenee.
- Anonyymi
Jos itsellänne ei ole pokkaa mennä puhumaan urakoitsijalle, niin ottakaa yhteyttä naapuritalon isännöitsijään ja kehottakaa häntä järjestämään työmiehille parkkipaikat jostakin muualta tai ainakin kertomaan, että naapurin tontille ei ole lupaa pysäköidä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096