Kinkkinen ongelma edessä. Monella on varmasti tullut vastaan työkaveri, joka lusmuilee työaikana ja tekee työt hutiloiden ja huonosti. Miten toimisitte tämän ongelman kanssa? Kannattaako vaieta, vaikka joudut korjaamaan toisen jälkiä?
Jos ilmiannat, niin onhan vaarana, että työilmapiiri huononee..
Onko pelkona, että esimies katsookin sinua petollisena juorukellona, joka yrittää nostaa itseään haukkumalla työkaveria?
Miten toimisitte?
18
329
Vastaukset
- Anonyymi
Ei taidakkaan olla yleinen vitsaus tuo työparin lusmuilu.
- Anonyymi
Onko pakko korjata hänen jälkiä?
- Anonyymi
On, koska kierto viikon välein.
- Anonyymi
Itse en ala toisen jälkiä korjailemaan on omatkin työt tehtävänä. Siinä annat siunauksesi lusmuilulle jos toisen jälkiä korjailet eikä ongelma poistu koskaan. Ilmoitus esimiehelle. Kyllä huonon työn jäljen muutkin huomaavat.
- Anonyymi
Olet oikeassa, ei ehkä viisainta lähteä työkaveria haukkumaan. Voi kosahtaa omaan nilkkaan.
Tekeekö esimies laatukierroksia siellä? Kaikissa paikoissa missä olen itse siivonnut, on esimies säännöllisesti käynyt tekemässä laatuvalvontaa. Ainakin siis isossa firmassa kuten SOL. Pitäisi vain toivoa, että laatukierros sattuisi työkaverin viikolle ja esimies huomaisi itse, että työkaveri tekee huonoa jälkeä. Harmittava tilanne joka tapauksessa.
Teet vaan itse tasaisen hyvää jälkeä ja otat paremmin niitä kohtia, mitkä laiskalta työkaverilta on jäänyt, sen verran kuin ehdit. Kyllä asiakas varmaan kuitenkin huomaa, kuka on hyvä siivooja teistä ja kuka huonompi.- Anonyymi
Eipä ole laatukierroksia näkynyt.
Tietysti itse pyrin hyvään jälkeen, mutta on turhauttavaa korjailla toisen laiminlyöntejä.
- Anonyymi
Nämä on aina ollut mahdottomia yhtälöitä, kerro kun keksit vastauksen, koska arvaan ettei moni ole vielä siihen toimivaa ratkaisua keksinyt.
- Anonyymi
On vain niin väärin, että joku laiskottelemalla nostaa samaa paalkkaa, kuin hyvin työnsä tekevä.
Täytyy kai luottaa siihen, että joskus se laiskottelu kostautuu.
- Anonyymi
Minun mielestä kannattaa sanoa esimiehelle. Jos hän on kunnollinen eikä hällä väliä tyyppi, niin on oikeus tietää millainen lusmu on.
Eräässä Siivous firmassa jäi yksi likka kiinni touhusta. Hommat seisoi, ja viesti ryhmään valitti ja valehteli että ei ehdi hommiaan tehdä. Työkaveri kävi tarkistamassa salaa nurkan takaa homman, ja kappas vaan siellä istui ja räpläsi luuriaan. Lopulta sai potkut, ja itekkin vetosi johonkin opiskelu kriisiin.
Itse en tekisi toisen hommia, jos tietäisin mitä turhaa palvelua on. Toiseksi noin kiero tyyppi ei koskaan tule auttamaan muita.- Anonyymi
Noita luurisiivoojia löytyy paljon.
- Anonyymi
Kokemusta on. Ei muuta kuin ilmoitus esimiehelle ennenkuin huono palaute tulee asiakkaalta. Kyllä huonosti tehty työ alkaa näkyä ja ärsyttävintä on jos huono työn jälki menee yhteiseen "piikkiin" vaikka itse pyrkii tekemään työnsä hyvin. Meillä ontodella tarkka valvonta siivouspalveluitakin tuottavassa laitoksessamme ja vaatimustaso korkealla, joten pyysin reilusti työn laadun valvojan paikalle. Ongelma nähtiin todelliseksi ja kyseinen "laikkari" sai työnohjausta.
- Anonyymi
Kun tehdään parityötä tai ryhmätyötä, tämä on hyvin yleinen ongelma. Itselläni ollut useita näitä laiskottelijoita. Ite olen kyllä pamauttanut suoraan esimiehelle, jos tälläistä tapahtuu.
- Anonyymi
Vaikka se tuntuisi kuinka ikävältä, niin esimiehelle vaan ilmoitusta
- Anonyymi
Minä en ainakaan puutu toisten tekemisiin.
- Anonyymi
Tee oma työsi hyvin. Se riittää.
- Anonyymi
Ja tehdä niska limassa,toisen hommat vaan? Tietenkin menee aikaa,normaalista poiketen. Nimimerkillä voi kun joskus,työt jakautuisi tasapuolisesti. Vai pääsenkö välillä itse suojatöihin,että se toinen ottaa minun hommani kontolleen,että saan kuormitusta tasattua?
Kuinka kauan ootte jaksaneet raskaammassa kiiretahtisessa,kun ette voi koskaan luottaa että se lattiakonekin ois ollut toisen vuorolla käytössä,ja edes osa täydennyksiä tehty,jne. Ja ne raskaammat jaksot saa yksin painaa,ei saavu tiimityyliin auttamaan. On onneton palkastaan,mutta kun sehän riippuu siitä mitä on tehty. Puuttuu myös työnantajalle kuuluviin juttuihin,sotkee loma-asiat ihan kuin vannabe- työnantaja.
- Anonyymi
Minä otin kuvat ekana päivänä toisen jälkeen mitä hältä oli jäänyt huonosti ja laitoin esimiehelle saatesanoin että voisiko häntä vähä opastaa näissä tietyissä jutuissa kun jälki ei ihan parasta
- Anonyymi
Ilmoitusta vaan! Koska sit nää laiskurit saa kuukaudesta toiseen lusmuta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1546846MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny656016Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074539Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1694334Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941700- 4031611
- 821409
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?441190