Uuden kanin ikä/tiineys

Anonyymi

Meille muutti uusi perheenjäsen, naaras kani joka on ilmeisesti risteytys. Kani ei "kasvattajan" luona ollut oikein tottunut ihmiseen, tai no pakolliset hoitotoimenpiteet tehtiin kyllä mutta muuten kani sai olla rauhassa sisaruksiensa kanssa.

Näimme siis muut sisarukset ja emän. Näin jälkikäteen ajatellen rupesimme miettimään, että kasvattaja ei ollut täysin varma kanien sukupuolista ja kanit olivat kolmessa eri asumuksessa, jokaisessa oli siis muutama kani. Nyt siis mietimme sitä että jos tämä meidän kani onkin asunut edes yhden veljensä kanssa, niin siinähän on tietysti riski että kani olisi tiine? Meillä ei ole mitään kokemusta kanin tiineydestä, synnytyksestä tms. Olen käsittänyt että tiineyden voisi huomata ainakin muuttuneesta käytöksestä, mutta kun kani on vasta tullut taloon ja sitä ei tunne entuudestaan, niin mistä voisi päätellä onko kani tiineenä vai ei?
Lisään nyt vielä sen verran että tiineys ei olisi kovin toivottavaa, ihan jo senkin takia että jos/kun asialla olisi ollut kanin oma veli...

Toinen asia mitä mietimme kovasti on kanin ikä. Emme saa enää yhteyttä tähän kasvattajaan ja tiedossa on syntymäpäivä ja kuukausi, mutta ei vuotta. Jos kani olisi syntynyt tänä vuonna, sen ikä olisi nyt päälle 3kk. Mutta kanimme oli/on saman kokoinen kuin emänsä, ei kai tuon ikäinen poikanen voisi kasvaa niin nopeasti? Olisiko kanimme kuitenkin jo vähän päälle vuoden ikäinen eli syntynyt viime vuonna? Emä kuulemma painaa n. 3 kg, isän painosta ei ole tietoa ja emme tiedä mitä rotuja kanissa voisi olla. Pystyt korvat sillä ainakin on ja luultavasti painaa saman verran kuin emä.

Näin jälkiviisaana olisimme voineet valita paremmin mistä otamme kanin, mutta toisaalta kani on onneksi muuten vaikuttanut terveeltä ja aivan ihanalta tapaukselta. Rohkaistuu päivä päivältä enemmän ja on selvästi utelias, ei anna kuitenkaan ainakaan vielä ottaa kiinni että saisimme tarkastettua esim. kynnet. Tiedän ettei kellään ole kristallipalloa jolla tietäisi voiko kani olla tiine tai että minkä ikäinen se mahtaa olla, mutta arvostaisin kuitenkin kovasti asiallisia vastauksia/veikkauksia.

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kanilla papereita?Hankitko kani tietoa ennen kanin ostoa?Kasvattajalla sen pitäisi olla saanut kokemusta ihmisistä.

    • Anonyymi

      Jos joku tätä vielä lukee, niin kani siis synnyttää 28-31 päivän päästä astutuksesta. Merkkejä tiineenä olemisesta ovat ainakin pesän rakentaminen ja omien karvojen repiminen. Tuossa aloittajan kanissa voi olla kymmeniäkin rotuja. Monissa sekarotuisissa kaneissa on ainakin leijonaharjasta, rexiä ja pieni- tai suurihopeaa. Kun katselet itsellesi kania, kasvattajalta kannattaa kysyä ainakin juurikin tuo ikä, rotu/rodut, onko asunut yksin, millaisissa tiloissa on asunut (ulkona vai sisällä?), onko rokotuksia (RHD ja Myksomatoosi) ja koska on viimeksi käytetty eläinlääkärillä. Kania ja sen asumusta kannattaa käydä katsomassa ennen ostopäätöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3713
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3350
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3332
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      32
      1519
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1393
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe