Alan vaihto

Opiskellut alle vuoden oamk lvi-insinööri puolella. Tuntuu siltä ettei ala ole minulle sopiva, olen kuitenkin jonkin verran lueskellut arkkitehtuuri hommia ja tuntuu siltä että se olisi minulle parempi ala. Tykkään itse piirrellä ja matikkaa toimii (en ole käynyt lukion pitkä matikkaa ja taustana on ammattikoulu) niin haluisin vähän tiedostella, kuinka vaikeeta se matikka on / fysiikka ja kuinka hyvin kielen taito pitäisi osata kun englannin kieli on minulle vielä vähän hukassa. (Omalta alalta tipuin fysiikan kohalla).

2

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Matikkaa et oikein tarvi (geometria),fysiikkaa jonkun verran (vektorit),tärkein on kuvis. Pitää osata hahmottaa kolmiuloitteisesti, projekti pitää ymmärtää aina yhteinäisyytenä. Esim miten voi kuvata kappaleen eri kuvakulmista ja mitä tietoa kukin piirros auttaa. Eli piirtämistä on paljon ja kannattaa olla aina piirrustslehtiö mukana niin koulussa kuin vapaa-ajalla. Historiasta on hyötyä kanssa. No sitten kielitaidosta on hyötyä jos pitää tehä analyyseja rakennuksista tai etsiä inspiraatiota.

      -kandi Ranskassa

    • Anonyymi

      Arkkitehtiopinnoissa ainakaan 1990-luvulla ei ollut juurikaan mitään luonnontieteellistä, siellä opiskellaan lähinnä omaksumaan arkkitehdin identiteettiä, keitä tulee kumartaa ja millainen rakentaminen on sontaa. Luulen että mikä tahansa silloisen TKK:n inssiosasto olisi ollut minulle paljon parempi vaihtoehto.
      Tuon alan opiskelu ja työelämä ovat todella kaukana toisistaan.
      Lisää alan varjopuolista: https://keskustelu.suomi24.fi/t/4624636/arkkitehti-huono-ammatinvalinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6293
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1744
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      32
      879
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      775
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe