https://docplayer.fi/docs-images/73/69219949/images/29-2.jpg Monenlaisia muistoja kohteesta on ajansaatossa itse kullekin kertynyt. Tänne niitä voi laittaa tulemaan. Purku alkanee piakkoin joten kohdetta voi kuvata ja videoida vielä hetken verran.
Linja-autoasema Ämmäsaari R.I.P
Anonyymi
18921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mitäpä itelläsi on muistoja? Siinä oli ennen pikkunen kioski sisällä ja kioskiakkunan vieressä pakettilähetys. Kioskiakkunaa vastapäätä oli vlipperipeli. Sitä pelattiin joskus aamusta iltaan. Vähän rymistettiin peliä niin se anti vappaapelejä . Aamulla markka ja sillä pelattiin niinkauan kun jaksettiin.
Tahvanaisen kauppa ja baari oli 70-luvulla. Ja linja-autoasema.
Flipperin nimi oli "Bally Harwest"
Kioskissa oli akkunoiden tilalle vaihdettu ikkunat.
Muistaakseni. Kovalais Bruuno siellä huseerasi.
Siitä aina ammuisin lähdettiin kirkolle keskikouluun 1960-luvun lopulla. Oli odotussali, Matkalhuolto ja Brunon kioski. Bruno oli jehovalainen. Porukkaa oli niinkuin Pielaveen kirkossa.
Talon toisessa päässä oli Tahvanaisen Auliksen johtama Ipatti-tavaratalo. Ipatti-ketju toimi Kainuussa 1950-luvulta eteenpäin. Nimensä se sai perustajansa, Kajaanin Teppanallekin nimensä antaneen entisen laukkuryssän Teppana Ipatoffiin mukaan.
Hyryllä Tahvanainen oli Ipatin hoitajana. Ämmässä oli oma Tahvanaisen kauppa.
Minkätakia te kirkolle menitte keskikouluun 60-luvun lopulla? Olihan se jo Ruukillaki sillon.
Bruno kuin myös veljensä olivat Härkösläisiä. https://fi.wikipedia.org/wiki/Härkösläisyys
Härkösläisyys. https://fi.wikipedia.org/wiki/Härkösläisyys
Härkösläisyys https://fi.wikipedia.org/wiki/Härkösläisyys
-64 aloittivat ensimmäiset uudet oppilaat Ruukilla,osa rinnakkaisluokista jatkoi kirkolla vielä vuosia ,asuntola oli kuitenkin Ruukilla.Postin autossa sai istua kylälle asti.Kaikkosen kyyti oli niin tiukalla että piti jäädä TB:n pysäkille..eikä lossilla ollut lupa nousta autosta ..
Ok! Empä tiennyt että teijän poti käyvvä kirkolla. Otun linjuri ei saanu maata lossilla ja siksi ei valot palanu kun pollarit tutki linjurin kunnon.
Oliko se Ottu Gay ?
1963 syssyllä meni ensimmäiset keskikouluun ruukilla. Koulu vihitiin -64.
Ei aavistustakaan siitä .
Ruukilla kävi näljängän suunnan oppilaat, vuokkilaiset kirkolla.
Otto istui Kalevan baarissa kaikessa rauhassa. Ihmiset tulivat huomauttamaan, että aikataulun mukainen lähtö oli ja meni.
''No sitä kettään lähtijöetäkään?'' kyseli Otto ja kurkisteli baarin ikkunasta ulos.
Ämmään saavuttuaan Otto huuteli ratista:
''Ämmänsoari, ajetaan ympäri kylleä!'' Asiakkaat pääsivät siten kätevästi suoraan nimismieheen ja minne kukin oli menossa.
Poliisi pysäytti Oton ja kertoi, että Otolla on onnikan rengas vain kahdella pultilla kiinni.
''Eipä se yhellä pysy'', tuumasi Otto
Ai se oli nyt Oton vuoro vastata tuo vanha vanha fraasi.