Miten perustan bändin

Tota moi, oon tälläne 13-vuotias tyttö joka haluis vähän niinku perustaa joskus oman bändin , nii oisko jollain vinkkei et miten se onnistuis (: ja joo en osaa soittaa mitää mut ajattelin ostaa kitaran tän vuoden aikana tai ens vuo et sitä alkais soittelee

3

95

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoa, että sinulla on haaveita = )

      Kannattaa tutustua miten vanhat ja vähän uudemmatkin rock-ja popbändit ja muun tyylisetkin bändit on perustettu kuten esim. Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple, Judas Priest, Iron Maiden, Whitesnake, Culture club, Back street boys, Spice girls yms. Siitä voi oppia jotain, esim. miten ei kannata perustaa bändiä ja miten kannattaa ja minkalaista on tehdä musiikkia ja olla musiikkibisneksessä.

      Tosin jos nyt kuitenkin ensin lähdetään sitä, että musiikkia kannattaa tehdä ja esittää itse sen musiikin tekemisen ilon vuoksi, sillä mikään ei ole musiikkibisneksessä varmaa. Jos huipulle haluaa, sinne on niin paljon pyrkijöitä ja siellä tulee niin kovaa, että siellä pysyminen on oikeastaan vain tuurista kiinni ja siitä, että on oikeaan aikaan pikeassa paikassa. Aina musiikki ennen kaikkea ja soittamisen ja laulamisen ilo. Musiikkia voi tehdä ja esittää myös ihan vain harrastusmielessä.

      Itse kuulun lähinnä tuohon musiikin kuuntelijapuoleen. Mun muusikonura katkesi aikoinaan siihen, kun pianonsoiton opettaja sanoi, ettei mulla ole oikein muusikon sormet. No, sitä ahkerammin sitten kuuntelen musiikkia ja luen musiikkiaiheista kirjallisuutta yms.

      • Tämä mun kommentti. Taas kirjautuminen oli lähtenyt pois ja piti uudestaan kirjautua.


      • Anonyymi

        Okei kiitos(: oon kattelut just jotain Beatles ja black sabbath bändei et miten he perusti ja mitä kaikkee kävi mut kiitos et jaksoit vastata(:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1776
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      40
      961
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      926
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      821
    5. 63
      694
    6. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      70
      644
    7. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    8. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      571
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      557
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    Aihe