Miten perustan bändin

Tota moi, oon tälläne 13-vuotias tyttö joka haluis vähän niinku perustaa joskus oman bändin , nii oisko jollain vinkkei et miten se onnistuis (: ja joo en osaa soittaa mitää mut ajattelin ostaa kitaran tän vuoden aikana tai ens vuo et sitä alkais soittelee

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoa, että sinulla on haaveita = )

      Kannattaa tutustua miten vanhat ja vähän uudemmatkin rock-ja popbändit ja muun tyylisetkin bändit on perustettu kuten esim. Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple, Judas Priest, Iron Maiden, Whitesnake, Culture club, Back street boys, Spice girls yms. Siitä voi oppia jotain, esim. miten ei kannata perustaa bändiä ja miten kannattaa ja minkalaista on tehdä musiikkia ja olla musiikkibisneksessä.

      Tosin jos nyt kuitenkin ensin lähdetään sitä, että musiikkia kannattaa tehdä ja esittää itse sen musiikin tekemisen ilon vuoksi, sillä mikään ei ole musiikkibisneksessä varmaa. Jos huipulle haluaa, sinne on niin paljon pyrkijöitä ja siellä tulee niin kovaa, että siellä pysyminen on oikeastaan vain tuurista kiinni ja siitä, että on oikeaan aikaan pikeassa paikassa. Aina musiikki ennen kaikkea ja soittamisen ja laulamisen ilo. Musiikkia voi tehdä ja esittää myös ihan vain harrastusmielessä.

      Itse kuulun lähinnä tuohon musiikin kuuntelijapuoleen. Mun muusikonura katkesi aikoinaan siihen, kun pianonsoiton opettaja sanoi, ettei mulla ole oikein muusikon sormet. No, sitä ahkerammin sitten kuuntelen musiikkia ja luen musiikkiaiheista kirjallisuutta yms.

      • Tämä mun kommentti. Taas kirjautuminen oli lähtenyt pois ja piti uudestaan kirjautua.


      • Anonyymi

        Okei kiitos(: oon kattelut just jotain Beatles ja black sabbath bändei et miten he perusti ja mitä kaikkee kävi mut kiitos et jaksoit vastata(:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe