Ymmärtäiskö Jämsä koskaan panostaa viihtyvyyteensä, lähellä isoja kaupunkeja sijaitseva maaseutupaikka jossa paljon kaikkea hienoa nähtävää ja koettavaa jos vaan ois halua panostaa ja mainostaa!
Helkkari tätä jämsää
Anonyymi
18627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kaikki raha tungetaan himoksen "kehittämiseen" ei siitä jää ropoja mihinkään ja viihtyvyyttä parantaisi jos purettaisiin kolj¤sen spurgutalot pois keskustaa rumentamasta silloin voisi viihtyä paikallinenkin väestö sen jälkeen vasta voi ajatella turistinkin viihtyvän!!
Täytyyhän thai hierojille olla vastaanotto paikka,minne livahtaa salaa takakautta,katutason ovi kutsuvasti raollaan.
"... purettaisiin kolj*sen spurgutalot pois keskustasta..."
Kai tiedät, että ei yksityisten omistamia taloja voi kaupunki, eikä kukaan muukaan ulkopuolinen, mennä purkamaan.
Siinä ne nyt vain sitten keskustassa seisoa tönöttävät ilmeisesti maailman tappiin saakka, kunnes lahoavat paikoilleen.
Kyllä voi purkaa onhan sitä ennenkin purettu on maksettu olematon korvaus ja siihen on tyytyminen!
Kokonaisia kyliä on hävitetty tekoaltaitten tieltä..
muistellaanpas pohjoisia asioita.
Jämsä on panostanut viihtyvyyteen. mm. kaipolan tehdas loppui ja sitä ennen korototettiin kunta päättäjijen liksaa 500e per nenä...ja tehtiin siinä ohi mennen valtavan kallis kivi laatta lattia koko keskustaan,,,
On kaiveltu patajoen kanavia muutamalla miljoonalla on unelmoitu kulta rannikosta jonne tehty kiertotietkin...ym..
On edistettu erään kahvilan toimintaa keskellä keskustaa,,,
Nyt halutaan ulkopaikkakuntalainen koira ulostaan jämsään ihan erikseen rakennetavvalle paikalle muutama kymmenen tuhatta, se kun kuulemma tuo piristystä jämsän matkailuun...
'
Noin idioottimaista puuhastelua.
Ai niin, jämsän vaietut jätti metsä omaisuudesta ei silloinen päättäjä osannut kertoa yhtään mitään.
Konsultteja on ruokittu miljoonilla...
Sellaista on nykypolitiikka.
Ensin meni varuskunta ja nyt menee tehtaat.
Mitä Jämsään jää jäljelle?
Osaava kaupungin johto ja poliisivankila.
Unohtui vielä listalta 43 000 euron riitelemättömyyskoulutus.
Ookko valvonut koko yön?
Juuri näin on käynyt ja silti samat pellet kitisee, mikseivät saa toteuttaa neren leimauksiaan kuntalaisten piikkiin vaikka tulo pohja surkastu taas kymmenillä miljoonilla.
Ähtärissä on zoo ja pandat ja miljoonia tuhlattu yhteiskunnan varoja. ja liisää vaan miljoonia... kannettu vesi ei kaivossa pysy. ja esimerkitkään ei saa järjen valoo syttymään, ei ähtärissä, ei jämsässä.
Kyllä on taas viisaita kommentoijia täällä. Kyllä teidän kaikkien potäisi olla päättämässä jämsän asioista. Nimittäin kun te olisitte jämsässä päättäjinä, niin jämsä nousisi suureen kukoistukseen. Yhtään virhettä ei missään tapahtuisi ja kaikilla jämsäläisillä olisi asiat tosi hyvin.
samaa mieltä, hyvä kommentti. Kitisijöitä, valittajia ja itseviisaita sivusta huutelijoita Jämsästä kyllä löytyy pilvin pimein.
Toimeen tarttujat ovatkin sitten hakusassa.
Olette oikeassa, jämsän kuntaan tarvitaan osaavia päättäjijä, eikä konsultteja ruokivia osaamattomia.
Jämsän kunnan talous on nipin napin vielä pinnan yläpuolella kuten suuuri johtaja helaste on mediassa todennut. hänkin on oikeassa ja samoilla linjoilla allekirjoittaneen myötä.
Silloin kun rahaa ei ole, niin silloin ei suunnitella " jotakin tekemistä " kuten koirapuistoja ym. tämä vastuullisuushan näyttäs puuttuvan " kitisijöiltä"
Nämä kirjoittajat on valtuustossa istuvia kaikki. Ei kai nyt kukaan tavallinen kansalainen täällä jostain konsulteista ja koirapuistosta huutele. Pystyy melkein puolueenkin päättelemään.
Eräänä Jämsän isona ongelmana on tilkkutäkki joka on muodostunut entisistä kuntataajamista kuntaliitosten myötä. Joka paikkaan pitää syytää rahaa, eikä voi keskitetysti kohdentaa varoja yhteen kuntakeskukseen.
Muutkin maantieteelliset syyt ovat ikävä tosiasia. Syrjäinen sijainti oli aikanaan etu josta Halli nykyään kärsii. Kaipola ja Jämsänkoski tarvitsisivat paremmat logistiset yhteydet, jotta jatkokäyttö tulisi jollain tapaa turvattua. Kaipola olisi otollinen paikka sijainniltaan esim. mahdolliselle datakeskukselle, mutta työntekijöitä on vaikea houkutella ilman kunnollisia liikenneyhteyksiä. Nykyinen ysitie on liian hidas ja vaarallinen kulkea Jyväskylästä ja Tampereelta.
Jämsän kuntakeskus on logistisesti kohtalaisen hyvällä paikalla, mutta liikenneyhteydet vaatisivat isoa päivitystä.
Himoksen osalta paljon on tapahtunut, mutta vieläkin enemmän olisi voinut tapahtua enemmän yhteen hiileen puhaltamalla. Rahoittajat ovat karanneet viivästysten takia.
Pitäisi osata tarttua hetkeen, eikä roikkua menneessä.
Höpönpöpö. Meille tulee ihana ulkosalibandykenttä. Eikö se sulle riitä?
Luntako saadaan niin latu paskalle vuon jok iinen sorkka herrast narriin ja ei se hame väeltäkään ou kiellettyy,, hietä oun ponganunna ennenkin..
Kun muuta ei osata niin tartutaan koirapuistoon. 30 000 euroa ymmärretään. Ja joku palkankorotus. Paljonko menetetään ostovoimaa Kaipolan sulkemisen vuoksi...