Uudistan: vieras panttasi mökin

Anonyymi

Laitan tämän uudelleen koska kerroin aluksi ilmeisesti huonosti koska tulkinnassa mökin omistikin panttaaja enkä mie ostajana.

Tarvitsin asuntovelalleni pantin. Pankki alkoi touhuamaan lainaa ja vakuudeksi omistamani mökki jonka hallinnan luulin olevan minulla. Minulla henkilökohtaisesti ei ollut mitään rasitteita mökille, eikä rasitteista ilmoitettu kauppahetkellä.
Olin itse perikunnan osakas josta mökin ostin. Joten luulin tietäväni mökkini omistus/hallintasuhteet niin ennen ostoani kuin sen jälkeen.
Ilmeni, että naapuritonttilainen olikin pantannut omistamani mökin omiin tarkoituksiinsa. Erikoista oli vielä se, että pantin arvo oli noin kolminkertainen kuin panttausajankohtana olleen mökin myyntiarvo.
Pantti oli hankittu mökin ollessa perikunnan omistuksessa
Oliko perikunnan uskottu henkilö ollut asiasta tietoinen, siitä en tiedä. Mutta jos oli niin olisi hänen pitänyt kysyä myös muilta pesän osakkailta lupaa antaa kiinteistö vieraan pantata.
En tunne lakia, mutta tuntuu kovin uskomattomalta että tämä olisi sallittua.
Entäpä jos olisi käynyt niin, että tämä ei olisikaan selviytynyt pantin lunastuksesta olisiko minun mökki mennyt panttina tietämättäni asiasta.

1

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anonyymiltä nettifoorumilta tuskin saat yhtään parempia neuvoja kuin sait edelliseen ketjuusi, pitäisi nähdä pesän paterien sisältö sanatarkasti, kuulla pesänhoitajan ja pantinhaltija selitykset ja lisäksi neuvojan pitäisi tuntea asiaan liittyvät pykälät.
      Tuollainen ei täällä onnistu joten toimi seuraavasti:
      Soita pesänhoitajalle ja pantinhaltijalle ja tee muistiinpanot keskusteluista tai nauhoita ne.
      Varaa aika asianajajalle, ota mukaan tapaamiseen kaikki hallyssasi olevat pesän paperit ja em puheluitten muistiinpanot.
      Noitten perusteella sitten tarvittaessa rikosilmoitusta tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe