Canonin markkinointi

Anonyymi

Canon on keväästäasti hehkuttanut uutuus mallia Eos R5. Nyt kun kysyt kameraliikkestäko.lelua on vastausEI OO eikä ole tietoa koska koska tulee myyntiin.
Ko. kameran hinta on kai kartelli hinta.Jokainen liike kauppa olematonta kameraa täsmälleen samaan hintaan.
Ohojaa.

9

1761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi voi. Mutta elä huolehi. Et kuitenkaan ole ostamassa kyseistä kameraa joten voit ottaa ihan rauhallisesti.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti tuo R5 myy kuin häkä ja sitä joutuu jonottamaan joka puolella EU:ta, USAta.

    • Anonyymi

      Tavallista uutuuksissa, myös muissa tuotteissa. Valmistaja määrää jonkun ennakkotilaushinnan. Ja innokkaat maksaa mukisematta.
      Kun tuotanto pääsee vauhtiin, eikä kysyntä enää ylitä tuotantoa niin alkaa hintakilpailu.
      Muistan, kun 6 MP:n dikijärjestelmät tuli markkinoille ne maksoi tuplasti lopulliseen hintaan verrattuna. seuraavana vuonna hinta oli parhaimmillaan pulittunut.

    • Anonyymi

      Jotain outoa tässä nyt on, joska julkaisusta on kulunut runsaasti aikaa eikä laitteita saa kaupoista?

      • Anonyymi

        Ainakin Japanissa se myy hyvin: Ykkönen MapCamerassa/The top slot for new cameras was claimed by Canon for its R5, while Nikon’s Z7 II entered the ranking at number two. The Fujifilm X-S10 was third.


    • Anonyymi

      Huvittaa, kun kameratehtaat tekevät uusia kameramalleja, joihin eivät aiemmat objektiivit käy. Bisnestä tietysti...

      • Anonyymi

        Minä en ole ostanut mun R:ään yhtäänuutta objektiivia vaan käytän vanhaa Canonin EF sarjaa adapterilla. AF toimii tosi hyvin. R5:ssa pystyy käyttämään helposti noita EF objektiiveja, tosi kätevää!


      • Objektiivien suunnittelussa peilikammion katoaminen on iso etu, joten miksi sitä ei hyötyisi? Jos mielii EF optiikkaa käyttää, niin adapteri löytyy joskin sekin yhtä puun alla kuin R5 toistaiseksi.


    • Anonyymi

      Nyt pitäisi olla Rajalalla varastossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      39
      9351
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      35
      3918
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      39
      2544
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      126
      2509
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      101
      2497
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1967
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1645
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1447
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1277
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1142
    Aihe