Canon on keväästäasti hehkuttanut uutuus mallia Eos R5. Nyt kun kysyt kameraliikkestäko.lelua on vastausEI OO eikä ole tietoa koska koska tulee myyntiin.
Ko. kameran hinta on kai kartelli hinta.Jokainen liike kauppa olematonta kameraa täsmälleen samaan hintaan.
Ohojaa.
Canonin markkinointi
9
1757
Vastaukset
- Anonyymi
No voi voi. Mutta elä huolehi. Et kuitenkaan ole ostamassa kyseistä kameraa joten voit ottaa ihan rauhallisesti.
- Anonyymi
Ilmeisesti tuo R5 myy kuin häkä ja sitä joutuu jonottamaan joka puolella EU:ta, USAta.
- Anonyymi
Tavallista uutuuksissa, myös muissa tuotteissa. Valmistaja määrää jonkun ennakkotilaushinnan. Ja innokkaat maksaa mukisematta.
Kun tuotanto pääsee vauhtiin, eikä kysyntä enää ylitä tuotantoa niin alkaa hintakilpailu.
Muistan, kun 6 MP:n dikijärjestelmät tuli markkinoille ne maksoi tuplasti lopulliseen hintaan verrattuna. seuraavana vuonna hinta oli parhaimmillaan pulittunut. - Anonyymi
Jotain outoa tässä nyt on, joska julkaisusta on kulunut runsaasti aikaa eikä laitteita saa kaupoista?
- Anonyymi
Ainakin Japanissa se myy hyvin: Ykkönen MapCamerassa/The top slot for new cameras was claimed by Canon for its R5, while Nikon’s Z7 II entered the ranking at number two. The Fujifilm X-S10 was third.
- Anonyymi
Huvittaa, kun kameratehtaat tekevät uusia kameramalleja, joihin eivät aiemmat objektiivit käy. Bisnestä tietysti...
- Anonyymi
Minä en ole ostanut mun R:ään yhtäänuutta objektiivia vaan käytän vanhaa Canonin EF sarjaa adapterilla. AF toimii tosi hyvin. R5:ssa pystyy käyttämään helposti noita EF objektiiveja, tosi kätevää!
Objektiivien suunnittelussa peilikammion katoaminen on iso etu, joten miksi sitä ei hyötyisi? Jos mielii EF optiikkaa käyttää, niin adapteri löytyy joskin sekin yhtä puun alla kuin R5 toistaiseksi.
- Anonyymi
Nyt pitäisi olla Rajalalla varastossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492939Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471179
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78941