Helsingin Sanomat ristikko 3127

Anonyymi

Aulis taisi tehdä ennätyksen siinä, miten paljon huonoja ratkaisusanoja pääkuvien yhteydessä on. Tässä niitä on mielestäni yhdeksän ja kymmenes on melko lähellä pääkuvalauseita. Niistä kolme on pikkukyliä ja kaksi yleisesti tuntematonta lyhennettä.

Jos tätä vertaa Antti Skytän "aulikseen", siinä missä Skytällä on yksi Aulis–tason ratkaisusana, tässä niitä on mielestäni 12 kappaletta.

Ristikossa on upeat pääkuvasanat, mutta kun sanastovaurioita on todella paljon, en osaa arvostaa ristikkoa. Annoin reilun miinuksen Skytälle ja tämä ristikko ansaitsee niitä yli kymmenkertaisesti.


Ulkoasu on melko suttuinen ja ristikko on keskimääräistä vääristyneempi.

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi paikkakunta on melko iso, mutta on yleisesti varsin tuntematon, joten en sitä kovin hyvänã pidä.

      Yksi yhdyssana on mielestäni keinotekoinen. Ainakaan Google ei löytänyt sitä suomenkielisessä kontekstissa. Sana pitäisi olla järvillä ammatikseen kalastavien käytössä ollakseen mielekäs.

      Yhsdyssanoja, joita tuskin kukaan käyttäisi normaalissa kielessä löytyy turhan usein myös Sanariksen tuottamista ristikoista.

      Yhteenä 14 huonoa ratkaisusanaa löysin.

    • Anonyymi

      Tähän tuli väärä otsikko, pahoittelen. Ristikon numero on 3137.
      Toisessa foorumissa Jiikoon kommentti no 5 kuvaa hyvin omaa kokemustani.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1634
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      867
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe