Hesarissa oli juttu vikatilastoissa. Uusin Ave romahtanut nyt sijalle 15. Se kuuluu nyt tavallisten kuolevaisten kerhoon.
Ave 15.
Hesarin lukija
151647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Itselläni corollawagon vm 2004,uusi koppa.Jättäny nyt 2 kertaa välille jäänyt lehdet jakamatta.Merkin vaihto edessä.
Entä mikä oli top 5 tai top 10. Kuuluuko kärkikymmenikköön yhtään saksalaista tai ranskalaista?
no ei toi nyt mikään yllätys ole ,moni on valittanut uuden corollan ja aven vikojenmäärästä,vaikka mikäs ihme toi nyt on -käyttävät samoja alihankkijoita kuin esim. opel niin tuskinpa ne osat siitä paremmaksi muuttuu jos ne toyotan logon taakse kätkeytyy!!
"harmittavaa"
Kerros nyt nassikka, mikä auto on sitten viaton ja tarpeeksi laadukas sinun kriteereissä. Laita sitten hieman linkkiä mukaan ettei homma jää mutu asteelle!
Kirjoitustyylistäsi päätellen olet varaton amisviiksinen trollaaja. Olkinukke jolla ei omia mielipiteitä ole!
Kyllä olet oikeassa.Täällä on suurin osa noita amisviiksisiä nassikoita. Ei meitä, jotka olemme vähintään 25 vuotta autoilleet.
http://www.reliabilityindex.co.uk/top10.html?apc=3128339010848601 kertonee myös jotain kun toyota ei ole edes top 10 porukassa. Nykyautot on todella pienillä "vika" eroilla olevia joten tuo selittynee silläkin...toisin sanoen on yhdentekevää minkä merkin ostaa jos haluaa toimivan pelin. Mutta mikä sitten houkuttaisi enään toyotassa?
viittaavat tähän puppuun. Heillehän se on tietysti tarkoitettukin.
että tuo "indeksi" on arvottu hatusta. Linkit tähän vievät viimeisenkin uskottavuuden linkittäjältä.
Ilmeisesti täällä Toyota-palstalla? Kyllä tuo on ihan todellisuuteen perustuva indeksilista briteistä. Olisiko jo aika hyväksyä tälläkin palstalla, että Toyotassa on paljon enemmän vikoja kuin ennen.
Ja kokemuksesta puhun, autona on Avensis vm.-05
asiaa on käsitelty. Jos vain viitsisit vähän hakea ja olisihan se hyvä jos itsekin siihen tutustuisit niin jäisi nuo linkit laittamatta. Fiat-miesten mielestä se on hieno indeksi koska se on ainoa jossa Fiat ei ole jumbosijoilla.
Ja tojo-miehet ei tykkää siitä kun tojo ei menesty. Heidän mielestään ainoa oikea totuus on nämä surullisenkuuluisat ADACit ja muut hömppäjutut.
Tämän päivän Iltasanomissa: v.2001 automalleista (20 eniten myytyä Suomessa) vain 3 mallia joiden hylkäysprosentti katsastuksessa alle 1 %: tietenkin kaikki Tojotoja (Avensis 0,8% Corolla 0,8% Yaris 0,5%). Vertailun vuoksi: VW Golf 6,2% Ford Mondeo 11,1% Opel Vectra 9,o% ja Renault Laguna peräti 22,1%. (Lähde: Ruotsin Katsastuslaitos) Että näin...
Papat ajelee kauppaan ja takaisin ja puunaa toyotaansa kaiket päivät, mitenkä se siinä kuluisi.
Minä olen ajellut nyt 8 vuotta vanhalla tojolla tosin vasta 200 000 km ( tarkasti muutama sata km alle).
Töihin ja harrastuksiin olen ainakin toistaiseksi vielä häiriöittä päässyt.
Viimeksi katsastin auton ilman huomautuksia ja korjauksia ennen sitä.
Pakoputki, iskarit ja jarrulevyt vielä alkuperäiset.Ruosteeton, kori sinkitty.
Autoa ei ole liiemmin puunattu ja kerran käytetty korjaamolla, ABS-tunnistin uusittiin.
Maksoi muistaakseni jotain 50-60 euroa.
Tämä on minun ensimmäinen henkilö-tojoni.
Saa nähdä, onko tuo sitten loppujen lopuksi kestävä auto, aika näyttää, kunhan nyt noita kilometrejä ensin kertyy.
mulla oli honda 2002 mallis eikä ensimmäistäkää vikaa saas nähä vaihdoin avesikseen että kuis käy