Oon siis 11 v. tyttö ja mulla ei oo ollu vieläkään mitään murrosiän merkkejä. Ja kaikilla mun luokkalaisilla on rinnat kasvanu, paitsi mulla. (ja yhdellä muullakin) Painan joku 34 kg, ja se huolettaa... Vähän aikaa sitten se tyyppi sanoi vaan kaikille, että sillä alkoi menkat. Mulla siis ei ole tietenkään alkanu ne, ja yhdesti mulla tuli jotain valkosta alapäästä, mutta sitä ei oo tullu sen jälkeen, ainakaan runsaasti.. Joten se ei vrm ollu valkovuotoa. Ja aina, kun oon jonku repparissa, niin saan kuulla olevani TODELLA kevyt. Se ei todellakaan ole kivaa. Mulla ei ole iho-ongelmia ollu. Hiusten rasvoittuminen on alkanu vrm kaks vuotta sitte. Ja siis hiki ei haise KAI.. En oo varma onko mulla ollu mitään kasvupyrähdystä. Koko ajanhan mä kasvan nopeesti, mut en oo mitään erikoista huomannu. Mun lantio ei ole leventynyt, enkä ole muutenkaan lihonu, vaikka syön kyllä paljon enemmän, ku moni muu mun luokkalainen.
Murrosikä myöhässä
10
579
Vastaukset
- Anonyymi
Murrosikä alkaa tytöillä yleensä noin 8–13-vuotiaana. Alkavan murrosiän merkkejä tytöillä ovat rintojen aristaminen ja kasvu, häpykarvoitus, kasvupyrähdys, kehon muotojen muuttuminen ja kuukautisten alkaminen. Kuukautiset ilmaantuvat yleensä kasvupyrähdyksen jälkeen.
- Anonyymi
Nauti vielä siitä kun olet lapsi. Ja siis kasvavassa iässä paino heittelee eikä sillä oikeestaan oo merkitystä. Älä välitä muiden mielipiteistä.
(miulla itellä Alko 10v menkat ja voin sanoo että ei sekään kovin kiva ollu) - Anonyymi
Menkka fan.ta.sia tyyppi on tullut takaisin?
Sä et tiedä mitään todellista tuskasta, se kun on 14 eikä oo vielä kunnolla alkanut ja nyt kun oon 15 niin tuntuu että kestää ikuisuus ennen kuin mitään tapahtuu
- Anonyymi
Mitää oo myöhässä :S joillakin kuukautiset alkavat vasta 16v
- Anonyymi
Tissit on yliarvostettuja, samoin latino-perse.
Ne on vain instan tai juutuubin esiinnostamia ilmiöitä.
Kouluaikaan luokallani oli hyvinkin erilaisissa kehitysvaiheissa olevia tyttöjä.
Kaikki olivat ihan yhtä suosittuja kotibileissä tai vastaavissa jutuissa. - Anonyymi
se on ihan normaalia! kaikilla alkaa murrosikä ajallaan, se on tosi yksilöllistä. kyllä sunkin keho alkaa vielä muuttua kun on sen aika, älä huoli! voimia <3
- Anonyymi
Alipaino voi myös myöhästyttää murrosikää ja ylipaino päinvastoin.
- Anonyymi
Olen tämä sama tyyppi joka kirjoitti tän jutun 3 v sitten ja nyt olen 14 eikä vieläkään ole tapahtunut mitään
- Anonyymi
Alipaino voi myös myöhästyttää murrosikää ja ylipaino päinvastoin.
Ylipainosi edistää mummoikää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422111- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637