Kuulin että 12/70 cal haulikko on porattu, tai oikeammin ylimenokartio on kalvettu niin että aseeseen sopii 12/76 patruuna ja hyvin kestää. Ilmeisesti ns minimagnum 12/70 patruunoissa on sama 1050 bar paine kuin 12/76 patruunoissa ja jos näitä on voinut käyttää niin eikö voisi käyttää myös pitempää patruunaa? Löytyisköhän mistään tietoa minkälaisilla paineilla vanhat 70 ja 80 lukujen suomalaiset aseet on koeponnistettu.
Haulikon poraus
5
298
Vastaukset
- Anonyymi
Piipusta pitäisi löytyä koestuspainemerkit. Tässä tietoa asiasta.
http://doczz.net/doc/7037610/tmi-aseinsinööri- Anonyymi
Ylimenokartion loiventaminem ei tarkoita tätä Kannattaa lukea metsästäjä lehden juttu asiasta. Löytyy netistä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylimenokartion loiventaminem ei tarkoita tätä Kannattaa lukea metsästäjä lehden juttu asiasta. Löytyy netistä
Kysyttiin "minkälaisilla paineilla vanhat 70 ja 80 lukujen suomalaiset aseet on koeponnistettu." ja aseista löytyvät koestuspainemerkit kertovat tämän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyttiin "minkälaisilla paineilla vanhat 70 ja 80 lukujen suomalaiset aseet on koeponnistettu." ja aseista löytyvät koestuspainemerkit kertovat tämän.
Kysymyksen alkuosa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysymyksen alkuosa
Siis juu vai ei?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883