80-luvun alkupuolella rakennetussa OK-talossa kylppärin sähköinen lattialämmitys on parin viime päivän aikana alkanut puskemaan laattalattiaa todella lämpöiseksi (pinnasta oli n. 35 astetta ennen kuin sammutin kokonaan kytkimestä). Kieliikö vain termarin/anturin viasta vai voikos olla jotain pahemminkin vialla?
Termarina Danfoss RT14, jossa kapillaariputkessa isohko metallimötikkä anturina joka tungettuna seinän alaosasta läpi lattian perustuksiin. Ymmärtääkseni tällaisia käytetään nykyään vain teollisuudessa (sähköteknikko rakentanut talon). Voikohan tuon korvata jollain nykyaikaisella termarilla, jonka anturijohdon pystyy tunkemaan seinä putkitettuun reikään?
Lattialämmitys käy kuumana
5
109
Vastaukset
- Anonyymi
Saa noita kapillaaritermostaatteja edelleen kaupasta, mutta mitää järkeä moisen asentamisessa ei ole, kun ovat aika epätarkkoja. Ihan normaalia lattialämmitystermostaattia, missä anturi on sähköinen, surutta tilalle. Jos kapillaaritermostaatrin anturimötikän saa ongittua ulos putkesta, niin ei pitäisi olla vaikeaa sujuttaa sähköinen anturi tilalle.
- Anonyymi
Itse termostaatti menee varmaan uusiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse termostaatti menee varmaan uusiksi.
Nykyään pakettiin kuuluu termostaatin lisäksi säädin joka on seinäkotelossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse termostaatti menee varmaan uusiksi.
Meinasitko pelkän kapillaarin vaihtaa :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinasitko pelkän kapillaarin vaihtaa :D
En minä mitään meinannut vaihtaa :DDDDdddd xDDDDD lololrolflmaoooroffleploxpingpongxxxxDDDDDBBBB
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090