Metsästäjä ampui "vahingossa"maastopyöräilijän.Tässä nyt nähdään,miten TURHAA ja TYPERÄÄ touhua metsästys on. Entäs jos se ammattu pyäräiöijä olisi ollut lapsi?
Toivottavasti tuo metsästäjä YMMÄRTÄÄ mennä metsään tekemään sen mikä on oikein,sen minkä jokainen OIKEA ihminen menis tekemään,jos vähääkään mitään ihmisyyttä jäljellä.
Toivottavasti tuo metsästäjä YMMÄRTÄÄ mennä metsään tekemään sen mikä on oikein,sen minkä jokainen OIKEA ihminen menis tekemään,jos vähääkään mitään ihmisyyttä jäljellä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
SINÄ VATIPÄÄ JOKA TAPOIT SEN PYÖRÄILIJÄN UKK-PUISTOSSA,LUE UUSIMMASTA RETKI-LEHDESTÄ HÄNEN MUISTOKIRJOITUKSENSA!
Suosittelen samaa
Mitä.
Sinä vatipää elä ressaa , se ei sinulle kuulu , Italiassa ammutaan ihmisiä metsästys tilaanteessa enämpi kuin missään muualla maailmassa ja niitä on paljon .Tämmöset tilanteet Suomessa erittäin harvinaisia , tietysti yksikin on liikaa .
Älä vastaa tuolle trollille jonka pääasiallinen tarkoitus on pilata kaikki keskustelut täällä jo vuosien ajan, vaikka samaa julistaa sielläkin minne ne kuuluu eli vastustajat osastollakin.
Olen jutellut asiasta ylläpidonkin kanssa ja he eivät voi asialle mitään. Osa trolleista voidaan bannata hetkeksi ja osan viestejä poistaa, mutta kaikkea ei ehditä. Kaikki eivät täytä poiston kriteereitäkään kun "kritiikkikin kuuluu keskusteluun" kunhan se pysyy asiallisuuksissa. Tuo henkilö ei pysy. Vakavammissa tapauksissa vinkki nettipoliisillekin toimii kuten henkilöihin liittyvissä herjauksissa kannattaa tehdä. Esimerkiksi tapaturmien uhreista herjaaminen yms.
Älä siis huomioi. Se toimii parhaiten.
Mikä pakko sen maastopyöräilijän oli tulla toisen kotinurkille ajelemaan ja häiriköimään toisten metsästystä?
Yhtä lailla maastoa olisi ollut muuallakin.
Metsästäjä harrasti kotikulmillaan, sillä kansallispuistoissa ei saa metsästää, kuin paikalliset.
Kansallispuistoissa asuu paljon ihmisiä
Kansallispuistot ovat vaarallisia paikkoja. Henkimaailma oli ottanut tämän eräoppaan silmätikuksi ja sai metsästäjän tekemään virhearvion. Nuuksion puistossa oli oudoissa olosuhteissa nuori nainen hirressä. Yhdysvalloissa on ollut tappajia sikäläisissä alueissa. Savukoskella kadonneen vanhan pariskunnan tapaus on myös merkillinen.
Samoin joulupukin hukkaaman tontun arvoitus on vielä ratkaisematta.
Kansallispukuiset paljon vaaralisempia
metsästäjä yritti osua metsoon,minkä takia niitä ukko-metsoja pitää ampua,täytettynä tuvan nurkkaan,vai?Metsoja on muutenkin niin vähän,petolinnut vievät oman osansa.
Jahas. Sun banni loppui ja pääsit iloisen trollaamisen makuun taas. Johan täällä olikin pari päivää hiljaista.
Toisaalta ymmärrettävää sillä metsothan harrastavat maastopyöräilyä siinä missä ihmisetkin.
On ihmisiä ammuttu jäniksenäkin 🐰
Voin+sanoa,+että+minua+metsästäjänä+oltaisiin+lehtitietojen+mukaan+jos+sinne+olisin+kiukuspäissäni+asian+soittanut+ammuttu+metsäjäniksenä,+heinäsorsana,+telkkänä,+riekkona,+sepelkyyhkynä+muutaman+mainitakseni.+
Linnuissa+kyse+on+ollut+etäältä+ammutuista+laukauksista,+joissa+sain+päälleni+vain+putoavia+hauleja+joiden+teho+oli+enää+kourallisen+hiekkaa+tasolla+ilmaan+heitettynä.
"Jäniksenä+minua+ammuttiin"+pienen+kallioleikkauksen+kautta+kimmokkeena,+kun+kaveri+oli+mutkan+takana+näkymättömissä+ja+kumpikin+olimme+noin+20+metrin+päässä+välissämme+olevasta+kallioleikkauksesta+jota+pitkin+jänis+tuli+alas+ajokoiran+ajamana.+Sain+takkiini+kaksi+kimmoke+haulia.
Jos+nämä+tapaukset+olisi+ilmoittanut+ulkopuolinen+iltapäivälehtiin+niistä+oltaisiin+saatu+raflaavat+otsakkeet,+että+"metsästäjää+ammuttiin+x+riistaeläimenä"
Väitänkin,+että+näistä+"ammuttiin+jäniksenä"+otsakkeista+99%+on+vahinko+hajahaulin+yms+aiheuttama+osuma.+Mutta+nämä+otsakkeethan+palvelevatkin+kahta+tahoa.+Se+myy+mediakonsernin+lehteä+ja+metsästyksenvastaiset+tahot+saavat+kaipaamaansa+väärin+kirjoitettua+totuutta+propakandaansa.
Isoisäni koira ammuttiin. Miksihän luultiin kun oli suurikokoinen otus. Tuskin jänikseksi tai metsoksi.
Pohjois-Karjalassa ammuttiin miestä lintuna haulikolla. Ok, vahinko. Mutta kun uhri huusi niin ampui toisen kerran........
Mitä sitä kitumaankaan jättää.
Hirvenmetsästäjälle kävi köpelösti Inarissa takavuosina sillä siellä hänet ampui
sovitussa tapaamisessa mönkijän viereen samaan hirviporukkaan kuulunut metsästäjä.
Sanoivat että syyttäjä "anoi" oikeudessa tapporahaa ampujalle koska oli ampujan veljen kestivieras näitten mökillä!
Kyllä se nyt oli pyöräilijä väärässä paikassa, metsässä metsästetään ja pyörätiellä pyöräillään.
Tämä on kymmeniin vuosiin ensimmäinen tapaus, missä täysin metsästyksen ulkopuolinen henkilö menettää henkensä. Erittäin harvinainen tapaus.
Liikenteessä kuolee 200 joka vuosi, eikä ketään pelota.