Mitä sovelluksia läppäri sulkee

Anonyymi

Suljen kaikki käyttämäni ohjelmat oikeaoppisesti kirjautumalla ulos tai lopettamalla ylänurkan ruksista. Rudulla ei siinä vaiheessa näy kun ikonit.
Lopuksi kirjaudun läppäristä ulos, siinä vaiheessa ruudulle vilahtaa teksti: Suljetaan kaksi sovellusta, haluatko peruuttaa EI - KYLLÄ. Ennen kuin ehdin vastata mitään, teksti häviää ja tulee tilaan, jossa voisi kirjautua uudelleen, eli ruudulla on pelkkä salasanasolu. Sitten sammutan koneen.
Mitä nämä sovellukset ovat ja miten ne sinne itsestään tulevat? En varmasti ole avannut mitään ylimääräisiä sovelluksia.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sun niitä kannata miettiä.

      • Anonyymi

        No kai mietin. Mistä ne haamusovellukset sinne ilmestyy?


    • Anonyymi

      Käyttöjärjestelmän pyöriessä toimii hyvin monta eri ohjelmaa. Joten kun sammutat koneen niitä ohjelmia sammuu aivan varmasti enemmän kuin kaksi.

    • Anonyymi

      Ne voivat olla taustalle automaattisesti käynnistyneitä päivityssatsien latausprosesseja, tai dialogeja/ikkunoita jotka syystä tai toisesta ovat "off-screen". Tai ei toivottua toimintaa. Off-screen ikkunat on niin hauska jekku M$:lta että jopa joissakin näytönohjaimessa voi määrittää pikanäppäimen niiden tuomiseksi näkyvillä. Minä olen tehnyt AHK:lla makron sitä varten.

      Jos tuo on systemaattista niin sulje kaikki näkyvillä olevat ohjelmat kuten olet tehnyt, siten avaa Task Manager (Crtl+Shift+Esc) ja siellä katso onko tabi "Application" tyhjä, onko elämää "Processes" tabissa, osoittaako tabi "Networking" liikennnettä (ko dialogin graafiikkunaa tarvitsee ehkä scrollata niin että se "Adapter" joka on "Connected" näkyy, ja lopuksi katso onko "Users" tabisssa ... vierailijoita.

    • Anonyymi

      Tietokoneesi hoitaa itseään automaattisilla huolto-toimilla ilman että sinun tarvitsee stressata ollenkaan. Levyä järjestetään, levyn sisältöä indeksoidaan, ohjelmia päivitetään, virusskannauksia suoritetaan jne. Tämä kaikki ihan vaan siksi että kone toimisi nopeasti aina silloin kun sinä sit tarvitset. Katso tehtävien ajoituksesta mitä kaikkea siellä on tiettyihin kellonaikoihin ajastettu.

    • Anonyymi

      Minulla loppui heti sen jälkeen samanlaiset sovelluksen sulkemis kyselyt, kun asensin puhtaan asennuksen.
      Taitavat olla laitevalmistajan omia vakoilu ohjelmia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      271
      4427
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3572
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1891
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1780
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1471
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1012
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      932
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      887
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      875
    Aihe