Hei, mietin tässä ostaa pojalleni VR headsetin joululahjaksi ja on tullut vastaan paljon erilaisia mielipiteitä että kumpi kannattaa ostaa Oculus Quest 2 (64gb) vai Oculus Rift S headset. Ottaen huomioon quest 2 kuitenkin vasta julkaistiin ja maksaa 350€ mutta tarvitasee oculus link (100€) toimiakseen tietokoneessa, oculus rift s on sen 450€.. kertokaas neuvoa miten valita näiden kahden väliltä
Oculus Quest 2 vs Oculus Rift S
6
1694
Vastaukset
- Anonyymi
^^^^^^ lisäys että questissa myös on se joku 2-3h akkua pelaamiselle :/
- Anonyymi
Ei kannata ostaa kumpaakaan, joudut loggamaan sisään dfacebookiin ja olet Facebookin armoilla, ja sen lisäksi pitää olla Facebook tili jokaiselle joka käyttää sitä perheessä. Osta jotai muuta. Kyllä ihmiset ovat tyhmiä jos Oculusta ostaa, kom Oculus homma on -p-stä.
Sori tosi paljon myöhäisestä vastauksesta...
Mutta Oculus Quest ehdottomasti (joskin suosittelen sitä 256gb-versiota koska hinta-eroa ei ole niin paljon mutta käytössä tämä ero on suuri).
Sitä Oculus Link-kaapelia ei tarvitse, koska se on vain ihan normaali ylihinnoiteltu USB-C kaapeli ja voit ostaa vastaavan pituisen ja laatuisen kaapelin noin kympillä.- Anonyymi
No ei ole.
Juuri kokeilin, niin omilla kaapeleilla pääsin parhaimmillaan 368MB siirtonopeuteen ja jotain 1,5G pitäisi ilmeisesti olla että pystyisi pelaamaan. Meillä on kämpässä varmaan kymmenen eri USB-C johdon pätkää ja toi oli niistä paras.
Sitä en sano, että orkkis pitää olla, mutta pitää olla ihan tiedonsiirtoon tarkoitettu ilmeisesti kyllä, eli laturijohdot ei näytä kyllä pelaavan. Kauppahommiksi menee sen osalta itselläni. Anonyymi kirjoitti:
No ei ole.
Juuri kokeilin, niin omilla kaapeleilla pääsin parhaimmillaan 368MB siirtonopeuteen ja jotain 1,5G pitäisi ilmeisesti olla että pystyisi pelaamaan. Meillä on kämpässä varmaan kymmenen eri USB-C johdon pätkää ja toi oli niistä paras.
Sitä en sano, että orkkis pitää olla, mutta pitää olla ihan tiedonsiirtoon tarkoitettu ilmeisesti kyllä, eli laturijohdot ei näytä kyllä pelaavan. Kauppahommiksi menee sen osalta itselläni.Juu, tuossa olet oikeassa että tarvitsee olla juuri tiedonsiirtoon tarkoitettu tarpeeksi pitkä kaapeli eikä vain latauskaapeli. :)
Mutta se originaali on melko kallis verrattuna siihen mitä saat... Itse käytin kolmannen osapuolen tekemää kaapelia joka maksoi alle neljäsosan ja nykyisin ihan langattoman verkon kautta Quest 2:lla toimii hyvin.
- Anonyymi
VR:ltä kun ei saa edes lippuja asemalta nykyään niin osta siinä sitte joku tiketti jonnekkin lappalaiseen käpykylään Okuleksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992266- 2181911
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761742Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381210
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27681390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180681Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47645Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50641