Nettishoppailun riemujuhlat

Tänä erikoisena vuonna nettikauppa on toden teolla lyönyt läpi – ja shoppailu verkossa tuskin tulee laantumaan, kun huolettomammat ajat vielä koittavat. Kyselimme Suomi24-keskustelijoita heidän nettishoppailutottumuksistaaan juuri ennen Black Weekin, maailman suurimman kansainvälisen aleviikon, alkamista.

Mitä netistä ostetaan?

Kartoituksemme tuloksena suosituimmaksi tuotealueeksi paljastuivat vaatteet: niiden etämyynti on ollut pinnalla jo useamman vuosikymmenen legendaarisista Anttilan kuvastoista lähtien. Nytkin verkosta ostettavien tuotteiden ykköspaikalla oli vaatteet; 35% vastaajista kertoi ostavansa netistä yleensä uutta päällepantavaa. Hyvänä kakkosena oli elektroniikkahankinnat: 32% vastaajista ostaa netistä kojeet ja laitteet. Verkko-ostamisen monipuolisuudesta kertoo se, että 32% vastaajista ilmoitti ostavansa jotain muuta kuin vaatteiden ja elektroniikan lisäksi mainittuja kodin tuotteita (29%), palveluita (12%) ja ruokaa (9%). Mitä se muu sitten on?

“Auton varaosia”
“Teatteri- ja tapahtumalippuja”
“Urheiluvälineitä”
“Kosmetiikkaa”
“Pelejä ja musiikkia”
“Matkoja”
“Kirjoja”

Mikä painaa nettiostoksista päätettäessä?

Netissä kauppoja, vaihtoehtoja ja tarjouksia on mielin määrin. Kysyimme, millä perusteella ostopäätökset tehdään. Kaikista eniten ostopäätökseen vaikuttaa edullinen hinta, sillä 60% vastaajista kertoi tekevänsä päätökset hintaan perustuen. Seuraavaksi eniten vaikutti tunnettu tai arvostettu tuotemerkki: 26% vastaajista tunnusti olevansa merkkiuskollisia mitä nettishoppailuun tulee. Myös kotimaisuus oli tärkeää lähes joka viidennelle vastaajalle: 19% liputti kotimaan puolesta nettiostoksilla. Suomi24:n Alennuskoodit24-sivulleon kerätty suosittujen verkkokauppojen alennuskoodeja. Verkkokaupan kassalla asioidessa kannattaa aina tarkistaa, olisiko kyseiselle kaupalle voimassa alekoodi, jonka avulla voi säästää mukavan summan loppulaskusta.

Edullisimman tarjouksen etsiminen samasta tai samankaltaisesta tuotteesta on verkkoshoppailussa luontevaa. Jopa 68% vastaajista kertoi tekevänsä hintavertailuja ennen ostopäätöstä. Suomi24:n hintavertailusivusto Nettialet24on paikka, johon on kerätty suosittujen verkkokauppojen parhaimmat tarjoukset kätevästi saman katon alle. Vertailu helpottuu ja aikaa säästyy. Nettialet24:ssä on ale vuoden ympäri, joten hyviä löytöjä voi tehdä päivittäin.

Nettishoppailu on jees!

Verkko-ostamisen puolestapuhujia löytyi paljon. Varsinkin laaja valikoima, asuinpaikkakunnan heikompi tarjonta ja edulliset hinnat saivat useampia mainintoja verkkokaupan tarpeellisuutta pohdittaessa. Poikkeukselliset ajat näkyvät vastauksissa: moni on kiitollinen, ettei ole pakko lähteä stressaamaan turvaväleistä muiden shoppailijoiden keskelle..

“Nettishoppailu on ihan ok, varsinkin jos asuu pienellä paikkakunnalla.”
“Helppoa ja yksinkertaista. Saa rauhassa vertailla ja tutkia.”
“Ihmettelen miten suuria eroja hinnoissa on, vaikka tuote on kaikilla identtisesti sama. Hintojen vertailu todella kannattaa.”
“Helpompi etsiä netistä kun pettyä kaupoissa.”
“Sieltä mistä halvimman saa niin ostetaan”
“Helppoa, vaatteet saa sovitettua kotona ja palautukset toimii hyvin”
“Hyvä vaihtoehto näin korona-aikana”
“Hyvä ratkaisu liikuntaesteiselle, kuten minäkin”

Nettishoppailu on tullut jäädäkseen.

3

7553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä keskustelupalstalla pyörii mainoksia, joissa näytetään syyliä, nielun bakteeriklimppejä ja korvavaikkua.

      Jos S24 haluaa hyötyä nettikaupan kasvusta, kannattaa ehkä hieman pohtia sitä, millaisia mainoksia palstalla näytetään.

      • Anonyymi

        En näe kyl mitään mainoksia. uBlock origin Firefoxiin niin loppuu mainokset. Mainokset muutenkin täysin turhia ainakin omalla kohdalla, ostan vain mitä tarvitsen.


    • Anonyymi

      ..niinpä niin...paikallisissa liikkeissä käydään sovittamassa ja varmistamassa koko ja sitten tilaamaan netistä ,mieluummin ulkomaiselta toimijalta, kukapa se nyt " oman kylän porvaria" elättäisi... ja kohta itketään kun kylä kuolee ja kaikki loppuu...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      208
      1360
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      898
    4. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      842
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      830
    6. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      776
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      31
      768
    8. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      762
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      713
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      708
    Aihe