Halusimme uusia puhtaan veden putket aikanaan savipellolle rakennuttuun, puiseen omakotitaloon. Pannuhuone on kellarissa ja vesiliittymä tulee sitä kautta. Asbestifirma purki asbestieristeeet öljykattilan putkien ympäriltä ja putket jäivät paljaiksi odottamaan, että putkifirma tulee töihin. Siihen meni hetki ja sinä aikana pannuhuoneen sisäilman lämpötila nousi. Samalla katosi kellarissa ollut kosteus ja ilma on nyt mukavan kuivaa ja puhdasta.
Nyt me mietimme mitä tapahtuu, jos me jätämme pannun putket pysyvästi hohkaamaan lämpöä kellariin. Kellarin muuri on lämmin, kevyiden väliseinien takana olevat varastot kuivuvat edelleen, maanvaraiset ulkoseinät ja lattia tuntuvat puskevan kosteutta ulospäin eikä kellarin lattiakaivoissa ole enää samalla tavalla vettä kuin aikaisemmin. Automaatilla varustettu kattila toimii ulkolämpötilan mukaan eli ei koko ajan.
Toisaalta muuri on alhaalta parikymmentä astetta lämmin ja savupiippu talon päällä voi olla 20 astetta pakkasella. Se on iso ero. Maaperä talon alla kuivuu pannuhuoneen ympärillä, mutta ei muualla. Se on laatalle rakennettu talo ja parinkymmenen neliön teknisenä tilana ja varastona käytetty kellarit on ainut talon osa maanpinnan alapuolella.
Siis tahaton, hyvin tehokas lämmityksen lisäys maanalaiseen kellariin ilman uusia laitteita tai lisäräppänöitä. Kytkeytyy päälle ja pois samassa rytmissä kiertovesijärjestelmän kanssa. Ei kuitenkaan ole alkuperäisten rakennesuunnitelmien mukainen. Mahdettiinkohan ne öljykattilan putket eristää asbestilla öljyn hinnan takia vai pohjalaatan kestävyyden takia...
Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta?
Kostean kellari kuivaaminen
Anonyymi
2
597
Vastaukset
- Anonyymi
Harvoin laatan kestävyyttä ajatellaan, kun laitetaan lattialämmityksiä ympäri taloa, minulla pesuhuone ja toisella puolella taloa olevat wc ja tuulikaappi. Hyvin on laatta kestänyt.
- Anonyymi
Käsittääkseni Drysafe toimii hieman samalla idealla eli johdetaan rakenteisiin lämpöä ja näin saadaan rakenteet lämpenemään&kuivamaan aika lailla. Ei kai tuossa muuta tapahdu mutta kuluu enemmän lämpöä ja saa vastaavasti kuivan kellarin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään722972Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211901