Kostean kellari kuivaaminen

Anonyymi

Halusimme uusia puhtaan veden putket aikanaan savipellolle rakennuttuun, puiseen omakotitaloon. Pannuhuone on kellarissa ja vesiliittymä tulee sitä kautta. Asbestifirma purki asbestieristeeet öljykattilan putkien ympäriltä ja putket jäivät paljaiksi odottamaan, että putkifirma tulee töihin. Siihen meni hetki ja sinä aikana pannuhuoneen sisäilman lämpötila nousi. Samalla katosi kellarissa ollut kosteus ja ilma on nyt mukavan kuivaa ja puhdasta.

Nyt me mietimme mitä tapahtuu, jos me jätämme pannun putket pysyvästi hohkaamaan lämpöä kellariin. Kellarin muuri on lämmin, kevyiden väliseinien takana olevat varastot kuivuvat edelleen, maanvaraiset ulkoseinät ja lattia tuntuvat puskevan kosteutta ulospäin eikä kellarin lattiakaivoissa ole enää samalla tavalla vettä kuin aikaisemmin. Automaatilla varustettu kattila toimii ulkolämpötilan mukaan eli ei koko ajan.

Toisaalta muuri on alhaalta parikymmentä astetta lämmin ja savupiippu talon päällä voi olla 20 astetta pakkasella. Se on iso ero. Maaperä talon alla kuivuu pannuhuoneen ympärillä, mutta ei muualla. Se on laatalle rakennettu talo ja parinkymmenen neliön teknisenä tilana ja varastona käytetty kellarit on ainut talon osa maanpinnan alapuolella.

Siis tahaton, hyvin tehokas lämmityksen lisäys maanalaiseen kellariin ilman uusia laitteita tai lisäräppänöitä. Kytkeytyy päälle ja pois samassa rytmissä kiertovesijärjestelmän kanssa. Ei kuitenkaan ole alkuperäisten rakennesuunnitelmien mukainen. Mahdettiinkohan ne öljykattilan putket eristää asbestilla öljyn hinnan takia vai pohjalaatan kestävyyden takia...

Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta?

2

694

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvoin laatan kestävyyttä ajatellaan, kun laitetaan lattialämmityksiä ympäri taloa, minulla pesuhuone ja toisella puolella taloa olevat wc ja tuulikaappi. Hyvin on laatta kestänyt.

    • Anonyymi

      Käsittääkseni Drysafe toimii hieman samalla idealla eli johdetaan rakenteisiin lämpöä ja näin saadaan rakenteet lämpenemään&kuivamaan aika lailla. Ei kai tuossa muuta tapahdu mutta kuluu enemmän lämpöä ja saa vastaavasti kuivan kellarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe