Ottaako välitysfirma muita kuluja kuin 1 kk vuokra*1,24? Kumpi muuten on järkevämpää? Halvinta tietysti olis vuokrata itse, mutta ei oikein ole aikaa/mielenkiintoa paperisodalle. Onko riskinä että välitysfirma valitsee ensimmäisen asiakkaan vaikka olis minkälainen nisti?
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mille ihmeen paperisodalle? Mutta suosittelen sinun tapauksessa käyttämään välittäjää, olet niin ulkona kaikessa asiaan liittyvässä.
- Anonyymi
Suurin työ on karsia huonot hakijat pois. Onneksi google lomakkeelle on helppo pyytää perustiedot, ja ei siten tarvitse jutella kymmenien ihmisten kanssa. Jakaa vain linkkiä lomakkeeseen.
Välittäjillä voi olla lista pahimmista huijareista mitä voi olla vaikea muutoin tunnistaa. Näytöt ja sopimukset on helppoa hoitaa. Oma virhe oli kerran pitää julkinen näyttö, tuloksena talo täynnä maksukyvyttömiä ja luottotiedottomia kiinnostuneita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurin työ on karsia huonot hakijat pois. Onneksi google lomakkeelle on helppo pyytää perustiedot, ja ei siten tarvitse jutella kymmenien ihmisten kanssa. Jakaa vain linkkiä lomakkeeseen.
Välittäjillä voi olla lista pahimmista huijareista mitä voi olla vaikea muutoin tunnistaa. Näytöt ja sopimukset on helppoa hoitaa. Oma virhe oli kerran pitää julkinen näyttö, tuloksena talo täynnä maksukyvyttömiä ja luottotiedottomia kiinnostuneita.Niin, nyt on aika epätoivoinen aika vuokrata. Esimerkiksi postinumeoaluilla 00100 ja 00120 on vapaana yhteensä 150 yksiötä. Vuokrat laskevat kuin lehmän häntä, eikä hyviä vuokralaisia sitenkään ole helpolla tarjolla, hyvä vuokralainen vie ja omistaja vikisee. Nyt jos koskaan, on pätevä välittäjä arvossaan, toki hänkään ei saa vuokraa kuin sen 80-85 % vuoden takaisesta, mutta ne tyhjät kuukaudet vasta omistajalle maksavatkin. Muuttotappioalueet ovat tietenkin asia erikseen, eivät ne sieltä vuokraavat luottotiedottomat tukipummit ole mihinkään kadonneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurin työ on karsia huonot hakijat pois. Onneksi google lomakkeelle on helppo pyytää perustiedot, ja ei siten tarvitse jutella kymmenien ihmisten kanssa. Jakaa vain linkkiä lomakkeeseen.
Välittäjillä voi olla lista pahimmista huijareista mitä voi olla vaikea muutoin tunnistaa. Näytöt ja sopimukset on helppoa hoitaa. Oma virhe oli kerran pitää julkinen näyttö, tuloksena talo täynnä maksukyvyttömiä ja luottotiedottomia kiinnostuneita.Ei välittäjillä ole mitään kattavia listoja, huijareita ja epärehellisiä ihmisiä niin paljon.
Julkista näyttöä ei pidä missään tapauksessa järjestää, haaskaat vain aikaa täysin turhien tyyppien kanssa. Näytölle voi tulla myös todella vastemielisiä ja röyhkeitä ihmisiä, etenkin tietyistä heimoista!
Ensin pitää karsia hakijat, sukunimestäkin voi päätellä paljon, kuten myös kirjoitustyylistä ja siitä, haluaako asunnon tarvitsija kertoa mitä itsestään.
Nykyään kyselyt tulee sähköpostilla ja erilaisten ilmoituspalstojen systeemien kautta sähköisenä kirjeenvaihtona. Sitten kutsut vain muutaman hyvän hakijan näytölle. Kun tapaa vain pienen joukon, on helpompi hieman tutustua heihin ja muistaa persoonat helpommin.
Helppoa kuin heinänteko. Ei tarvita välittäjää mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212064Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko71960- 129907
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94607Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan89559- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11543- 65541
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.38505Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 112458
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412