Kaupunkilainen metsätontin omistaja pyytää neuvoa

Anonyymi

Omistan noin hehtaarin metsää kesämökkitontilla. En tiedä metsänhoidosta mitään enkä pysty itse esim. käyttämään moottorisahaa.
Metsä on saanut kasvaa rauhassa kymmeniä vuosia ja on melkoinen ryteikkö. Haluaisin siitä siistin ja sellaisen, että puut voisivat kasvaa kunnollisiksi ja että kaikki ojanvarsi- ym. ryteiköt olisivat poissa.
Mitä teen? Miten ihmiset yleensä hoitavat tällaiset pienet metsäplänttinsä jos eivät itse pysty ja mitä tällainen hoitaminen maksaa ja mistä voin kysyä apua?

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikallinen metsänhoitoyhdistys? Mene mökkikuntasi nettisivuille. Sieltä löytynee tietoa asiasta.

    • Anonyymi

      Luulisi, että samalta kylältä löytyy joku isäntämies tai vanha isäntä, joka aikansa kuluksi hoitaa metsän kuntoon. Esim sillä sopimuksella, että tekijä saa puut itselleen.
      Metsänhoitoyhdistyksen metsureilla on niin kovat tuntipalkat, että kalliiksi tulee.

      • Anonyymi

        Tuota olen vähän itsekin ajatellut ja miettinyt, että kehtaako mokomaa kysyä.


    • Anonyymi

      Jos on jonkinlainen taajama lähistöllä niin ilmoitus Torille, että pusikon avaajalle on ilmaiset polttopuut ja pullakaffet luvassa. Taitaa olla tiekin vieressä niin eiköhän niille risuille ottaja löydy.

      • Anonyymi

        Höpön höpö. Kukaan ei nykypäivänä halua puuta.
        Minulla sama tilanne, tontti vain on 4 hehtaaria. Lisäksi minulla on raivaus-ja moottorisaha. Olen jättänyt kaadetut puut mätänemään. Mökillä menee niin vähän puuta ja joutuisi kärrään ne kottikärryllä pois.
        Yksi lähiseudun "mökkeilijä" olisi ottanut puut jos olisin vienyt ja pilkkonut ne. Ilmaiseksi tietysti. Ois varmaan pitänyt pinotakin ne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpön höpö. Kukaan ei nykypäivänä halua puuta.
        Minulla sama tilanne, tontti vain on 4 hehtaaria. Lisäksi minulla on raivaus-ja moottorisaha. Olen jättänyt kaadetut puut mätänemään. Mökillä menee niin vähän puuta ja joutuisi kärrään ne kottikärryllä pois.
        Yksi lähiseudun "mökkeilijä" olisi ottanut puut jos olisin vienyt ja pilkkonut ne. Ilmaiseksi tietysti. Ois varmaan pitänyt pinotakin ne.

        Sama havainto. Pienpuu (siis määrä) ei kelpaa kenellekään polttopuuksikaan, jos sen joutuu itse hakemaan, pätkimään ja pilkkomaan.
        Siinä ja siinä kelpaako valmiiksi pilkotutkaan ellei ne ole siistejä ja kuivia koivuklapeja, putsattuja ja tasapitkiä, kauniin valkokylkisiä. Jos on riski, että tikkuja voi saada sormiin, niin ei kelpaa. Ainakaan, jos kuljetus ei järjesty ilmaiseksi.

        Onneksi hyvin pinotut ja suojassa olevat klapit säilyvät lähes ikuisesti, joten minunkin mökkitontilla oleva kymmenkunta mottia säilyy ja joskushan jopa minäkin vanhenen eikä klapien teko metsästäni haetuista tuulenkaadoista ja ojanvarsien lepikoista, näitä riittäisi kyllä muillekin, enää onnistukaan, niin ovatpahan siinä odottamassa. Joka vuosi tulee lisää, koska tykkään niiden teosta ja siihen liittyvästä puuhastelusta, joten se mitä saunassa ja takassa palaa tulee hyvin korvattua vuosittain.


    • Anonyymi

      Naapurin mies kaataa isoimmat puut pois ja jättää risukon jäljelle. Sitäkö aloittaja haluaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6306
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      189
      5872
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5454
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      75
      4148
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3482
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      3006
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2477
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      242
      2375
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2254
    Aihe