Kaupunkilainen metsätontin omistaja pyytää neuvoa

Anonyymi

Omistan noin hehtaarin metsää kesämökkitontilla. En tiedä metsänhoidosta mitään enkä pysty itse esim. käyttämään moottorisahaa.
Metsä on saanut kasvaa rauhassa kymmeniä vuosia ja on melkoinen ryteikkö. Haluaisin siitä siistin ja sellaisen, että puut voisivat kasvaa kunnollisiksi ja että kaikki ojanvarsi- ym. ryteiköt olisivat poissa.
Mitä teen? Miten ihmiset yleensä hoitavat tällaiset pienet metsäplänttinsä jos eivät itse pysty ja mitä tällainen hoitaminen maksaa ja mistä voin kysyä apua?

7

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikallinen metsänhoitoyhdistys? Mene mökkikuntasi nettisivuille. Sieltä löytynee tietoa asiasta.

    • Anonyymi

      Luulisi, että samalta kylältä löytyy joku isäntämies tai vanha isäntä, joka aikansa kuluksi hoitaa metsän kuntoon. Esim sillä sopimuksella, että tekijä saa puut itselleen.
      Metsänhoitoyhdistyksen metsureilla on niin kovat tuntipalkat, että kalliiksi tulee.

      • Anonyymi

        Tuota olen vähän itsekin ajatellut ja miettinyt, että kehtaako mokomaa kysyä.


    • Anonyymi

      Jos on jonkinlainen taajama lähistöllä niin ilmoitus Torille, että pusikon avaajalle on ilmaiset polttopuut ja pullakaffet luvassa. Taitaa olla tiekin vieressä niin eiköhän niille risuille ottaja löydy.

      • Anonyymi

        Höpön höpö. Kukaan ei nykypäivänä halua puuta.
        Minulla sama tilanne, tontti vain on 4 hehtaaria. Lisäksi minulla on raivaus-ja moottorisaha. Olen jättänyt kaadetut puut mätänemään. Mökillä menee niin vähän puuta ja joutuisi kärrään ne kottikärryllä pois.
        Yksi lähiseudun "mökkeilijä" olisi ottanut puut jos olisin vienyt ja pilkkonut ne. Ilmaiseksi tietysti. Ois varmaan pitänyt pinotakin ne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpön höpö. Kukaan ei nykypäivänä halua puuta.
        Minulla sama tilanne, tontti vain on 4 hehtaaria. Lisäksi minulla on raivaus-ja moottorisaha. Olen jättänyt kaadetut puut mätänemään. Mökillä menee niin vähän puuta ja joutuisi kärrään ne kottikärryllä pois.
        Yksi lähiseudun "mökkeilijä" olisi ottanut puut jos olisin vienyt ja pilkkonut ne. Ilmaiseksi tietysti. Ois varmaan pitänyt pinotakin ne.

        Sama havainto. Pienpuu (siis määrä) ei kelpaa kenellekään polttopuuksikaan, jos sen joutuu itse hakemaan, pätkimään ja pilkkomaan.
        Siinä ja siinä kelpaako valmiiksi pilkotutkaan ellei ne ole siistejä ja kuivia koivuklapeja, putsattuja ja tasapitkiä, kauniin valkokylkisiä. Jos on riski, että tikkuja voi saada sormiin, niin ei kelpaa. Ainakaan, jos kuljetus ei järjesty ilmaiseksi.

        Onneksi hyvin pinotut ja suojassa olevat klapit säilyvät lähes ikuisesti, joten minunkin mökkitontilla oleva kymmenkunta mottia säilyy ja joskushan jopa minäkin vanhenen eikä klapien teko metsästäni haetuista tuulenkaadoista ja ojanvarsien lepikoista, näitä riittäisi kyllä muillekin, enää onnistukaan, niin ovatpahan siinä odottamassa. Joka vuosi tulee lisää, koska tykkään niiden teosta ja siihen liittyvästä puuhastelusta, joten se mitä saunassa ja takassa palaa tulee hyvin korvattua vuosittain.


    • Anonyymi

      Naapurin mies kaataa isoimmat puut pois ja jättää risukon jäljelle. Sitäkö aloittaja haluaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      95
      1840
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      371
      1303
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1261
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      99
      1089
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      63
      878
    6. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      874
    7. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      871
    8. Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella

      Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.
      Maailman menoa
      154
      791
    9. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      736
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      720
    Aihe